میز خدمت الکترونیکی

جوانی جمعیت

امروز : 04 خرداد 1403

×

عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter"را بفشارید

EN
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان
شعار سال
  • 1402/03/03 - 07:57
  • 754
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
  • /ZeSa
به مناسبت هفته جهانی تیروئید عنوان شد:

شیوع کم کاری تیروئید در نوزادان کاشانی سالانه یک و یک دهم درصد می باشد

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: شیوع کم کاری تیروئید در نوزادان در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل سالانه حدود یک و یک دهم درصد می باشد.

دکتر مهدی دلاوری در گفتگو با خبرنگاران، با اشاره به نامگذاری چهارم تا دهم خردادماه به عنوان هفته جهانی تیروئید افزود: به علت شرایط زیست محیطی و همچنین نحوه زندگی متأسفانه بیماری تیروئید هم در نوزادان و هم در بالغین در منطقه تحت پوشش دانشگاه شیوع بالایی دارد.
وی، با بیان اینکه غربالگری کم کاری تیروئید در نوزادان متولد شده در روزهای سوم تا پنجم تولد از طریق نمونه گیری از پاشنه پای نوزاد در دو شهرستان کاشان وآران وبیدگل  انجام می گردد، تصریح کرد: نوزادان مشکوک پس از انجام آزمایش تشخیصی در صورت تأیید بیماری، تحت مراقبت و درمان قرار می گیرند.
وی، با اشاره به اینکه یکی از اقدامات مهم، آموزش به مردم و بخصوص زنان باردار در رابطه با راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری کم کاری تیروئید در نوزادان می باشد، ادامه داد: بیماری تیروئید در اکثر مواقع به علت کمبود دریافت ید کافی  از مواد غذایی به بدن به خاطر فقیر بودن خاک منطقه ایجاد می شود.
وی اظهار داشت: مردم می بایست در سبد خانوار خود حتماً از نمک های غنی شده با ید و حتی زنان باردار در 16هفته ابتدای بارداری برای جلوگیری از ابتلا نوزاد خود، حتماً از مکمل های حاوی ید که خوشبختانه در مراکز و پایگاه های سلامت تحت پوشش به صورت رایگان در اختیار آنها قرار می گیرد، استفاده کنند.
دکتر دلاوری، با اشاره به اینکه روز جهانی تیروئید در 25 می ( 4 خرداد 1402) برای افزایش آگاهی در مورد این غده حیاتی در بدن نامگذاری شده است، ادامه داد: هدف این روز و هفته، ایجاد آگاهی و ترغیب مردم به صحبت در مورد بیماری های غده تیروئید، علل آن و گزینه های درمانی موجود است.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه,بهداشت,اخبار مهم
  • کد خبر : 14606
کاربر روابط عمومی
خبرنگار

کاربر روابط عمومی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

تنظیمات قالب

سامانه گفتگوی آنلاین