kaums

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان، یکی از دستاوردهای دهه اول انقلاب شکوهمند اسلامی است که بر مبنای مصوبه شورای گسترش دانشگاههای علوم پزشکی کشور در سال 1365، بعنوان دانشکده علوم پزشکی تاسیس گردید. در بهمن ماه همان سال، دانشگاه با حدود 20 عضو هیات علمی و بالغ بر 250 دانشجو در رشته های پزشکی و پرستاری، عملا فعالیت خود را آغاز نمود. از آن سال به بعد مرتبا به کیفیت و کمیت دانشجویان پذیرفته شده افزوده شد و به موازات آن، زمینه های فعالیت آموزشی دانشگاه آن چنان گسترش یافت که در سال 1372، نشان دانشگاه به آن تعلق گرفت و درسال 1392 به جرگه دانشگاههای تیپ یک کشور وارد گردید. در حال حاضراین دانشگاه، شهرستانهای کاشان و آران و بیدگل را تحت پوشش خود دارد و ارائه خدمات گوناگون و گسترده سلامت، توسط هفت معاونت دانشگاه صورت می گیرد. دانشگاه هم اکنون دارای 226 نفر عضو هیئت علمی است که تعداد 28 نفر از آنها در مرتبه استادی، 56 نفر در مرتبه دانشیاری، 124 نفردر مرتبه استادیاری و 18 نفر در مرتبه مربی اشتغال دارند و باتوجه ارتقاء سطح کیفی، از سال 1391 دارای هیئت ممیزه مستقل می باشد.

دانشکده پزشکی

پردیس آموزشی دانشگاه با پنج دانشکده دایر شامل پزشکی، پرستاری مامایی، بهداشت، پیراپزشکی و دندانپزشکی، پردیس خودگردان و ده مرکز تحقیقات فعال دارای موافقت قطعی و اصولی با عناوین مرکز تحقیقات تروما، علوم تشریح، فیزیولوژی (دارای موافقت قطعی) و مراکز تحقیقات بیوشیمی و تغذیه در بیماری­های متابولیک، پرستاری تروما،تولیدسلول­های جنسی، عوامل اجتماعی موثر برسلامت، فناوری اطلاعات سلامت، بیماری های اتوایمیون و بیماری های عفونی (دارای موافقت اصولی)، در زمینی با مساحت بیش از 200 هکتار، پهناور می باشد. تعداد رشته های دانشگاه در مدت سه دهه فعالیت، رشد چشمگیری داشته است بطوریکه در حال حاضر، از 2 عنوان در سال 1365 به تعداد 53 رشته، افزون گردیده،که از این تعداد، 12 رشته دستیاری تخصصی بالینی، 5 دوره دکتری تخصصی پژوهشی، 7 رشته دکتری تخصصی آموزشی، 15 رشته کارشناسی ارشد و 14 رشته تحصیلی در مقاطع دکترای حرفه ای و کارشناسی و کاردانی را شامل میشود.
از مجموع تعداد 3125 دانشجوی تحت پوشش دانشگاه، تعداد 573 نفر در مقطع تحصیلات تکمیلی، 1250 نفردر مقطع دکتری حرفه ای (پزشکی و دندانپزشکی) و بالغ بر 1302 نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کاردانی مشغول به تحصیل بوده و امور علمی و آموزشی ایشان تحت نظر 44 گروه آموزشی مدیریت می گردد.
کسب رتبه های برتر توسط دانشجویان در المپیاد های علمی، فرهنگی، ورزشی و آزمونهای بورد تخصصی، جامع علوم پایه، پیش کارورزی و میزان قابل توجه قبولی در مقاطع تحصیلی بالاتر در ادوار مختلف تحصیلی و همچنین برگزاری ده ها کنگره ملی و بین المللی از افتخارات دانشگاه میباشد.
دانشگاه علوم پزشکی کاشان با بیش از سی سال تجربه و فعالیت علمی خود، توانسته است دانشجویان مستعد خود را در سطح کارآمدترین نیروهای علمی کشور، تحویل جامعه دهد. تا کنون بیش از 13000 دانش آموخته از دانشگاه فارغ التحصیل گردیده و در مراکز علمی، درمانی و بهداشتی کشور منشا خدمات ارزنده ای میباشند. در این میان تربیت بیش از 1800 پزشک عمومی و بالغ بر 300 متخصص از دیگر افتخارات دانشگاه می باشد.
دانشکده دانشگاه علوم پزشکی کاشان با هدف فراهم نمودن وسایل ارتقای علمی و فرهنگی دانشجویان و بهره مندی از 5 خوابگاه دانشجویی شامل 3 خوابگاه پسرانه اندیشه، محتشم کاشانی و الغدیر، دو خوابگاه دخترانه امام علی (ع) و الزهرا(س) و یک خوابگاه متأهلین، پاویون دستیاران در بیمارستان شهید بهشتی، کتابخانه مرکزی، مسجد، سالن چند منظوره تربیت بدنی با مساحت 1857 مترمربع شامل ( سالن اصلی، بدنسازی، تنیس روی میز، تکواندو، کشتی، دارت و شطرنج)، استخر سرپوشیده با مساحت 1588 متر مربع، زمین چمن فوتبال و آشپزخانه و سالن غذاخوری مرکزی، خدمات متعددی را در زمینه های رفاهی به دانشجویان ارائه میدهد. این دانشگاه با بهره گیری از 33 نشریه دانشجویی، 12 دبیر شورای صنفی، 11 کانون فرهنگی هنری، 3 تشکل دانشجویی و تعداد 13 انجمن علمی سعی در بارور نمودن استعدادهای دانشجویان در زمینه های فرهنگی، هنری و علمی دارد.


بیمارستان

دانشگاه هم اکنون با بیش از 3500 نفر نیروی شاغل در بخشهای مختلف بهداشتی، درمانی، پژوهشی، آموزشی و اداری دارای شش مرکز آموزشی درمانی امام علی و شهید بهشتی (به عنوان بیمارستان فوق تخصصی و تخصصی جنرال)، بیمارستان متینی (به عنوان مرکزتخصصی گوش، چشم، حلق و بینی، بیمارستان شبیه خوانی (به عنوان مرکز تخصصی زنان و زایمان)، بیمارستان کارگرنژاد (به عنوان مرکز تخصصی بیماران اعصاب و روان) و بیمارستان نقوی در کاشان و دو مرکز درمانی بیمارستان سیدالشهداء (به عنوان بیمارستان جنرال) و بیمارستان شهید رجایی (به عنوان مرکز تخصصی زنان و زایمان) در آران و بیدگل میباشد که با تعداد بیش از 1323 تخت مصوب بیمارستانی، علاوه بر منطقه کاشان و آران و بیدگل نقاط همجوار این شهرستان شامل نطنز،بادرود، نراق، دلیجان، محلات، میمه و ... را به لحاظ ارائه خدمات درمانی تخصصی و فوق تخصصی تحت پوشش قرار می دهد.
بیمارستان ضمناً بیمارستان های میلاد و آیه الله یثربی بعنوان بیمارستان های خصوصی تحت پوشش دانشگاه با 120 تخت مصوب در حال فعالیت می باشند.
همچنین حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه با تحت پوشش داشتن 2 مرکز بهداشت شهرستان، 1 مرکز آموزش بهورزی، 26 مرکز خدمات جامع سلامت شهری، 10 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، 38 خانه بهداشت و 56 پایگاه سلامت شهری ضمیمه و غیرضمیمه، خدمات سلامت را به جمعیتی بیش از 480 هزار نفر در شهرستانهای کاشان و آران و بیدگل ارائه می نماید. علاوه بر این، جمعیتی نزدیک به 45 هزار نفراز اتباع غیر ایرانی نیز درمحدوده جغرافیایی دانشگاه حضوردارند که خدمات جامع سلامت را دریافت می کنند.
مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی ( اورژانس 115 ) شهرستان های کاشان و آران و بیدگل نیز با بیش از 140 نفر پرسنل شاغل در 23 پایگاه شهری و جاده ای، یک مرکز EOC، یک مرکز ارتباطات رادیویی در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل و یک مرکز پیام در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل به مردم منطقه ارائه خدمت می نمایند.مجله

از دستاوردهای پژوهشی دانشگاه میتوان به ارائه بیش از 8500 مقاله و خلاصه مقاله، انتشار 4 مجله فارسی زبان علمی پژوهشی فیض با قدمت 20 ساله و مجله علمی پژوهشی کنکاش و 4 مجله انگلیسی زبان به نام های: Archives of Trauma Research دارای نمایه بین المللی ESCI (ISI) و Nursing & Midwifery studies دارای نمایه بین المللی ESCI (ISI) و Scopus هستند. بعلاوه مجله International Archives of health Sciences دارای نمایه Cinahl و مجله Archives of Bio Medicine (دارای مجوز انتشار) می باشد. همچنین تاسیس مرکز رشد و فعالیت واحدهای فناور در این مجموعه و آزمایشگاه جامع تحقیقات و عضویت در شبکه ملی آزمایشگاههای جامع کشور ،از دستاوردهای معاونت و تحقیقات و فناوری است. همچنین تاسیس مرکز رشد و آزمایشگاه جامع تحقیقات، برنامه های جدیدی است که دانشگاه در جهت شکوفایی استعدادها و توسعه علم در دست اقدام دارد.