نسخه چاپي ارسال به دوست


از سوی دفتر یونیسف صورت گرفت:
اهداء سه دستگاه نبولایزر به دانشگاه علوم پزشکی کاشان

سه دستگاه نبولایزر از سوی دفتر یونیسف به دانشگاه علوم پزشکی کاشان برای بیماران مبتلا به فیبروز کیستیک (CF) اهداء شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان، با اعلام این مطلب گفت: بیماری فیبروز کیستیک یک بیماری وراثتی است که بیشتر روی ریه‌ها تأثیر می‌گذارد و با تجمع مخاط چسبناک منجر به مشکلات تنفس و عفونت‌های ریوی مکرر می‌شود.

دکتر حامد یزدان پناه، با بیان اینکه تمامی داروهای فیبروز کیستیک بایستی از طریق استنشاق با دستگاه نبولایزر استفاده شوند، افزود: این دستگاه وسیله‌ای برای رساندن دارو به قسمت‌های مختلف دستگاه تنفس از طریق استنشاق می‌باشد.

وی، با بیان اینکه فیبروز کیستیک یا CF یکی از شایع‌ترین و جدی‌ترین اختلالات ژنتیکی است که میزان بروز آن یک نوزاد در هر دو تا سه هزار تولد است، تصریح کرد: نقص ژنتیکی سبب اختلال در عملکرد نوعی کانال کلریدی تنظیم شونده به نام CFTR می‌شود.

دکتر یزدان پناه، با اشاره به اینکه کودکان مبتلا به این بیماری تا حدی زیادی در معرض عوارض جدی یا حتی مرگ در صورت ابتلا به کرونا هستند، تصریح کرد: اختلال در عملکرد این کانال باعث تغلیظ و چسبندگی ترشحات ریه، پانکراس، کبد، روده، غدد بزاقی و سیستم تناسلی در این بیماران می‌شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: عارضه دیگر این بیماری افزایش میزان سدیم و کلر عرق بدن بوده که یکی از اصلی‌ترین روش‌های تشخیص اولیه CF است.

 

١٢:٥٢ - چهارشنبه ٣٠ شهريور ١٤٠١ / شماره : ٢٧٤٥ / تعداد نمایش : 353

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: