نسخه چاپي ارسال به دوستشباهت‌ها و تفاوت‌های آنفلوانزا و کووید ۱۹

با توجه به اطلاعاتی که تا کنون در خصوص شباهت ها و تفاوت های میان آنفلوانزا و کووید19جمع آوری شده است، جدول زیر تهیه شده است.  

 

 

شباهت‌ها

تفاوت‌ها

علائم و نشانه‌ها

هم کووید 19 و هم آنفلوانزا می‌توانند دارای درجات گوناگونی از علائم و نشانه‌ها باشند؛ از بی‌علامت گرفته تا علائم شدید.
علائم شایع کووید 19 و آنفلوانزا شامل موارد زیر می‌شوند:
تب یا احساس تب و لرز
سرفه
تنگی نفس یا مشکل در تنفس
احساس خستگی
گلودرد
گرفتگی یا آبریزی بینی
درد عضلانی یا بدن‌درد
سردرد
برخی از افراد ممکن است دچار اسهال و استفراغ شوند، البته این علامت در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان است

 

چگونه منتشر می‌شود

هم کووید 19 هم آنفلوانزا از فرد به فرد قابل انتقال‌اند، یعنی بین افرادی که تماس نزدیک با هم دارند (کمتر از 2 متر).

هم کووید 19 و هم آنفلوانزا اساساً از طریق ترشحات تنفسی توسط مبتلایان به کووید 19 یا آنفلوانزا، به هنگام عطسه و سرفه و یا حین حرف زدن منتقل می‌شوند.

قطرات و ترشحات تنفسی می‌توانند روی دهان یا بینی افرادی که به فرد آلوده نزدیک هستند فرود بیایند یا احتمالاً از طریق تنفس (استنشاق) وارد ریه‌ها شوند. این احتمال وجود دارد که فرد از طریق تماس فیزیکی (مثلاً دست دادن) یا با لمس سطح یا شیء آلوده به ویروس و سپس دست زدن به دهان و بینی و یا چشم‌هایش مبتلا شود.

هم ویروس آنفلوانزا و هم ویروس کرونا می‌توانند پیش از شروع علائم در فرد مبتلا، به دیگران انتقال داده شوند و فرد ناقل دچار علائمی بسیار خفیف شود یا اینکه هرگز علامتی نشان ندهد.

هرچند تصور می‌شود کووید 19 و آنفلوانزا به طور مشابه منتشر می‌شوند، اما کووید 19 در میان برخی از افراد و گروه‌های سنی خاصی، نسبت به آنفلوانزا قابلیت شیوع بیشتری دارد.
همچنین کووید 19 نسبت به آنفلوانزا، قدرت انتشار بیشتری دارد. یعنی ویروسی که سبب کووید 19 می‌شود می‌تواند فوراً و به راحتی به افراد زیادی منتقل شده و به مرور زمان، منجر به یک انتشار گسترده در میان جمعیت شود.

افرادی که در معرض عفونت‌های شدید هستند

هم کووید 19 و هم آنفلوانزا می‌توانند سبب بیماری شدید و عوارض پیچیده شوند. افرادی که بیشترین ریسک ابتلا را دارند شامل سالمندان، آن‌هایی که مشکل یا بیماری مزمنی دارند و زنان باردار می‌شوند.

در مورد کووید 19
بچه‌های سنین دبستان که مبتلا به کووید 19 می‌شوند بیشتر در معرض سندرم التهابی مولتی سیستم(MIS-C) هستند که هرچند نادر است اما عوارض شدید کووید 19 را به دنبال دارد.

در مورد آنفلوانزا
در کودکان سالم، ریسک عوارض آنفلوانزا نسبت به عوارض کووید 19، بالاتر و شدیدتر است. اما نوزادان و بچه‌هایی که دچار بیماری خاصی هستند، ریسک بالایی هم از جهت ابتلا به آنفلوانزا و هم از جهت ابتلا به کووید 19 دارند.

عوارض

هم کووید 19 و هم آنفلوانزا می‌توانند منجر به عوارضی شوند، از جمله:
پنومونی،
نارسایی تنفسی،
سندرم دیسترس تنفسی حاد (مثلاً مایعات در ریه)،
سپسیس (عفونت خونی که از واکنش شدید سیستم ایمنی بدن ناشی می‌شود)،
آسیب قلب (مثلاً حمله قلبی)،
نارسایی چند ارگانی (مثلاً نارسایی تنفسی، نارسایی کلیوی و شوک)،
تشدید بیماری مزمن (شامل ریه‌ها، قلب، سیستم عصبی یا دیابت)،
التهاب قلب، مغز و یا بافت‌های عضله،
عفونت ثانویه باکتریایی (مثلاً عفونت‌هایی که در افرادی که در حال حاضر به آنفلوانزا یا کووید 19 مبتلا هستند رخ می‌دهد(.

عوارض پیچیده‌تر مرتبط با کووید 19 می‌تواند شامل تشکیل لخته خون در رگ‌ها و عروق ریه‌ها، قلب، پاها یا مغز و سندرم التهابی مولتی سیستم در کودکان بشود.

درمان‌های تائید شده

افرادی که در معرض عوارض شدیدتر کووید 19 یا آنفلوانزا هستند یا در بیمارستان بستری شده‌اند، باید برای کمک به تسکین علائم و عوارض، مراقبت‌های پزشکی دریافت کنند.

در مورد کووید 19
موسسه ملی سلامت، دستورالعملی برای درمان ارائه داده است که با توجه به شواهد، به طور مرتب به‌روزرسانی می‌شود. رمدسیویر یک عامل ضدویروس است که به عنوان درمانی برای کووید 19 کشف شده و به کار می‌رود.
در حال حاضر، هیچ دارو یا درمان دیگری که توسط سازمان غذا و دارو تائید شده باشد، برای پیشگیری یا درمان کووید 19 وجود ندارد.
مطالعات برای کسب اطلاعات بیشتر در حال انجامند.

در مورد آنفلوانزا
داروهای تجویزی ضدویروس برای درمان آنفلوانزا، مورد تائید سازمان غذا و دارو هستند.
توصیه شده کسانی که با آنفلوانزا بستری می‌شوند یا در معرض عوارض آنفلوانزا هستند، هر چه زودتر با داروهای ضدویروس تحت درمان قرار بگیرند.

واکسن

واکسن‌های کووید 19 و آنفلوانزا باید توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تائید قرار بگیرند.

در مورد کووید 19
تاکنون هیچ واکسنی برای پیشگیری از این بیماری در دسترس نیست. محققان و سازنده‌ها، در تلاش مستمر برای تولید واکسنی جهت پیشگیری از کووید 19 هستند.

در مورد آنفلوانزا
واکسن‌های متعددی برای پیشگیری از آنفلوانزا وجود دارند که مورد تائید سازمان غذا و دارو بوده و سالیانه تولید می‌شوند تا در برابر 3 یا 4 ویروس آنفلوانزا که دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند در سال مورد نظر منتشر شوند، ایمنی ایجاد می‌نمایند.

 

١٣:١٣ - دوشنبه ٦ مرداد ١٣٩٩ / شماره : ٧٦٦ / تعداد نمایش : 4933

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: