ورود
   11:54:01 AM   1398 / 06 / 27      

حضرت زهرا (س) : کسی که عبادتهای خالصانه خود را به سوی خدا فرستد ، پروردگار بزرگ بهترین مصلحت او را به سویش فرو خواهد فرستاد .  بحار الانوار ، ج 70 ، ص 249
 

 

 

 
 

 

--1397 / 12 / 15  -10:16 تعداد مشاهدات :242

برای همه عجیب بود که پسرم از همان زمان می دانست که شهید می شود و حتی دفنش را مشخص کرده بود!

--1397 / 12 / 04  -10:6 تعداد مشاهدات :797

عطر شهادت به مشامم رسید

--1397 / 11 / 27  -10:2 تعداد مشاهدات :225

کوچکترین رزمنده دفاع مقدس، از نسل های سوم و چهارم انقلاب که دفاع مقدس را ندیده اند خواست درباره آن دوران تحقیق کنند و گفت: تنها چیزی که از جوانان انتظار داریم این است که حرمت دفاع مقدس و رزمنده بودن ما را نگه دارند.

--1397 / 09 / 19  -11:32 تعداد مشاهدات :285

خیلی‌ها بی‌نماز می‌آمدند و با نماز شهید می‌شدند. از خصلت‌شان به نحو احسن استفاده می‌کردند. بی‌باکی و شجاعت‌شان باعث می‌شد بقیه هم به وجد بیایند و نترسند. دیگران را از ترس وامی‌داشتند. روحیه نترسی و دل و جرئت داشتن را به نمایش می‌گذاشتند

--1397 / 09 / 19  -11:25 تعداد مشاهدات :322

 
اخبار و اطلاعیه های مذهبی

کار بدنی،نوعی ورزش

کار بدنی، نوعی ورزش

کار و اشتغال، یکی از ضروریات جامعه بوده و از جهات مختلف، فواید متعددی بر آن مترتب است. یکی از ابعاد پرثمرکار، بهره مندی اقتصادی و نجات از فقر و فلاکت است. بعد دیگر آن، به ویژه در کارهای بدنی، فواید جسمانی آن است؛ و بعد دیگر، ثمرات اجتماعی آن.

از طرفی بی کاری نیز برای فرد و جامعه، مضرات متعددی در بر دارد. بی کاری و فراغت کامل، مایه خستگی، کم شدن نشاط، تنبلی و فرسودگی، وبسیاری ازمواقع،مایه فساد و تباهی و انواع گناهان است. نکته مهم، این که آمارها نشان می دهد که به هنگام تعطیلات موسسات آموزشی، میزان فساد گاهی تا هفت برابر بالا می رود!

به همین جهت، در احادیث اهل بیت نبوت علیه السلام به شدت از بی کاری نهی و به کار کردن و اشتغال، ترغیب و تشویق شده است. توجه شما را به نمونه هایی در این خصوص جلب می کنم:

امام موسی بن جعفرعلیه السلام فرمود:

"ان الله تعالی لیبغض العبد النّوام، انّ الله لیبغض الفارغ.

همانا خداوند بنده پر خواب را مبغوض می شمرد، همانا خداوند انسان بی کار را دشمن می دارد."

امام علی علیه السلام فرمود:

"ان الاشیاء لمّا ازدوجت، ازدوج الکسل و العجز، فتتجا بینهما الفقر؛

هنگامی که موجودات در آغاز با هم ازدواج کردند، تنبلی و ناتوانی با هم پیمان زوجّیت بستند و فرزندی از آن ها به نام "فقر" متولد شد."

ما در این جا در صدد بیان "فواید جسمانی کار بدنی" هستیم می دانیم که بین کار بدنی و ورزش رابطه نزدیک و تنگاتنگی وجود دارد و شاید بتوان همه کارهای بدنی را به نحوی ورزش دانست. در کتاب ارزشمند وسائل الشیعه، که از کتب حدیثی مرجع محسوب می شود، یک باب در مورد ("استحباب کار کردن به دست خویش" نه به کارگیری کارگران دیگر و استخدام آن ها) وجود دارد، تحت عنوان" باب استحباب العمل بالید."

در این باب، نمونه هایی چند از ائمه معصومین علیه السلام آورده شده که خود آن حضرات- با وجود بی نیازی از کار- به کارهای سخت و طاقت فرسای بدنی می پرداخته و می فرموده اند: "دوست دارم در این راه، اذیت شده و عرق بریزم."

اکنون به برخی از فواید کار بدنی- که در واقع فواید ورزش نیز هست- اشاره می نمایم:

1-توانایی های جسمانی انسان را از مرحله استعداد و قوّه، به مرحله فعالیت رسانده و شکوفا می سازد.

2- بدن انسان را در برابر بیماری ها و دشواری مقاوم می نماید.

3- استعدادهای فکری و نظری او را به هنگام درگیری با کارها و تلاش برای حل مشکلات کاری، آشکار می گرداند.

4- عضلات بدن را پیچیده و نیرومند می کند.

5-انسان را از کسالت خارج کرده، به وی نشاط می بخشد.

6-به قوای انسان کمال و ازدیاد می بخشد، همان گونه که حضرت علی علیه السلام فرمودند:

"من یعمل یزدد قوه، من یقصر فی العمل یزدد فترة؛

هر کس کار کند، قوّتش بیشتر شده، و هر کس در کار کردن کوتاهی کند، ضعیف تر خواهد شد."

7-موجب حفظ سلامتی، توازن و تناسب اعضای بدن انسان است.

و به طور خلاصه می توان گفت: همان گونه که انسان به غذا احتیاج دارد، همین طور به کار، فعالیت، تحرک و ورزش نیز نیازمند است. کار و تحرک برای بدن انسان، به منزله آب است برای گیاهان، که لازمه رشد، سلامتی، شادابی و طراوت آن است.

حال که به اهمیت و فواید کار، فعالیت و تحرک بدنی آشنا شدیم، می توانیم دریابیم که، ورزش نباید به گونه ای باشد که انسان را از هر گونه کار، تلاش، فعالیت و تحرک باز داشته و منع نماید. در واقع، پرداختن به چنین ورزش هایی نقض غرض است، و نبودن ورزش هایی که انسان را به بی تحرکی و تنبلی عادت می دهند، از بودنشان بهتر است، و باید نامشان از لیست اسامی ورزش ها حذف شود.

ساعت : 8:12 -  روز  : شنبه  - 9 /  4 / 1397 /  شماره خبر : 52 / تعداد نمايش :215

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: