ورود
   7:16:15 AM   1396 / 09 / 04      

حضرت زهرا (س) : کسی که عبادتهای خالصانه خود را به سوی خدا فرستد ، پروردگار بزرگ بهترین مصلحت او را به سویش فرو خواهد فرستاد .  بحار الانوار ، ج 70 ، ص 249
 

 

 

 
 

 
عزیزان بدانید که دنیا جایی نیست مگر برای امتحان. پس بکوشید تا با دستی پر از این صحنه امتحان بیرون روید، زیرا هر عملی به جز با این منظور بیهوده است.

--1396 / 08 / 24  -23:0 تعداد مشاهدات :9

شهید عیسی ابراهیمی از شهدای دفاع مقدس است که سال 1345 در خانواده‌ای متدین در روستای طول لات از توابع رودسر به دنیا آمد و 17 مهرماه 1362 نیز در منطقه کامیاران به شهادت رسید.

--1396 / 08 / 24  -22:49 تعداد مشاهدات :9

ما اسطوره نیستیم!

--1396 / 08 / 24  -22:42 تعداد مشاهدات :13

صبح صبحانه عراقی‌ها را خوردم و شب گلوله‌شان را!

--1396 / 08 / 24  -22:26 تعداد مشاهدات :9

وقتی که برای شناسایی پیکر رفتم لباس تو در تنش بود و وسایل شخصی و کپی شناسنامه‌ات هم در جیبش بود.اصابت ترکشی از ناحیه سر این رزمنده را شهید کرده بود و مقداری خون هم روی صورتش باقی مانده بود.

--1396 / 08 / 24  -22:16 تعداد مشاهدات :16

 
اخبار و اطلاعیه های مذهبی

طرز تفکر موسی‌بن‌جعفر علیه‌السلام

 

 

 

 

ما در تاریخ کسی را پیدا نمی‌کنیم که طرز فکر حضرت موسی بن جعفر علیه‌السلام را داشته باشد که به زندان افتاده باشد، از خانواده‌اش دور شده باشد و حتی تحت شکنجه قرار گرفته باشد و خدا را به خاطر این نعمت شکر کرده باشد!. «کانَ یَشکُرُ اللهَ تَعالَی عَلَی مَا أعطَاه لَه مِن نِعمةِ التَّفَرُّغ لِلعبادَةِ!»

 

این عبادت‌هایی که در مسجد، حج و ... می‌کنیم به نظر عارف اموری نسبتاً سطحی می‌آید. عارف از این هم می‌خواهد دقیق‌تر باشد. 

نقل شده است که حضرت موسی بن جعفر(علیه‌السلام) در ابتدای شب وارد مسجد پیامبر شدند و به سجده افتادند. شنیده شد که عرض می‌کنند:

 «عَظُمَ الذَّنبُ مِن عَبدِکَ»؛ گناه من در درگاه تو خیلی بزرگ است!. «فَلیَحسُن العَفوُ مِن عِندِکَ»؛ کاری کن که عفو تو آن را در بر بگیرد. «یا أهلَ التَّقوی وَ یا أهلَ الْمَغفِرةِ»؛ ای خدایی که اهل تقوی و مغفرت هستی. 

 

آن چه وقتی است؟ آن وقتی است که در سیاه چال زندان هم به یاد خدا باشد!. آن‌جا است که حتی فکر این‌که من خانه دارم، همسر دارم، بچه دارم و ... اصلاً نیست. خودش هست و مقام رحمت الهی که در دلش درخشندگی دارد و سرتاسر وجودش را گرفته است!.

 

ابن صبّاغ مالکی از علمای اهل تسنن در کتاب «فصول المهمة» نقل می‌کند: یکی از جاسوسان دولتی و درباری که مأمور بود وضع آن حضرت را اطلاع بدهد این‌طور اطلاع داد و گفت: من شنیدم که او با خدا مناجات می‌کند و می‌گوید: 

 

«اللّهُمَّ إنَّکَ تَعلَمُ أنِّی کُنتُ أسئَلُکَ أنْ تُفرغَنی لِعِبادَتِکَ»؛ خدایا تو می‌دانی که یکی از خواسته‌های من این بود که تمام دل و وجودم در عبادت تو قرار بگیرد؛ «فَقَد فَعَلتَ»؛ الآن که وارد سیاه چال شده‌ام همان است که می‌خواستم! «فَلَکَ الْحَمدُ»؛ پس من از تو تشکر می‌کنم که دعای مرا مستجاب کردی!.

 

نقل شده است که حضرت موسی بن جعفر(علیه‌السلام) در ابتدای شب وارد مسجد پیامبر شدند و به سجده افتادند. شنیده شد که عرض می‌کنند:

 «عَظُمَ الذَّنبُ مِن عَبدِکَ»؛ گناه من در درگاه تو خیلی بزرگ است!. «فَلیَحسُن العَفوُ مِن عِندِکَ»؛ کاری کن که عفو تو آن را در بر بگیرد. «یا أهلَ التَّقوی وَ یا أهلَ الْمَغفِرةِ»؛ ای خدایی که اهل تقوی و مغفرت هستی. 

 

«فَجَعَلَ یُرَدِّدُها حتَّی أصبَحَ»؛ این ذکر را آن‌قدر ‌گفتند تا این‌که اذان صبح شد!.

اگر این ذکر یک سال هم طول می‌کشید ایشان اصلاً خسته نمی‌شدند؛ چون در یک عرش و مقامی قرار گرفته‌اند که حتی فرشتگان هم به آن‌جا راه ندارند.

این‌ها حالات انسانی است. دنیا برای چنین انسان‌هایی آفریده شده است.

مرحوم آیت الله سید ابراهیم خسروشاهی رحمه الله تعالی


منبع:

کانال تذکرة الاولیاء

ساعت : 0:0 -  روز  : پنج شنبه  - 23 /  6 / 1396 /  شماره خبر : 52 / تعداد نمايش :28

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: