ورود
   11:52:30 AM   1398 / 06 / 27      

حضرت زهرا (س) : کسی که عبادتهای خالصانه خود را به سوی خدا فرستد ، پروردگار بزرگ بهترین مصلحت او را به سویش فرو خواهد فرستاد .  بحار الانوار ، ج 70 ، ص 249
 

 

 

 
 

 

--1397 / 12 / 15  -10:16 تعداد مشاهدات :242

برای همه عجیب بود که پسرم از همان زمان می دانست که شهید می شود و حتی دفنش را مشخص کرده بود!

--1397 / 12 / 04  -10:6 تعداد مشاهدات :797

عطر شهادت به مشامم رسید

--1397 / 11 / 27  -10:2 تعداد مشاهدات :225

کوچکترین رزمنده دفاع مقدس، از نسل های سوم و چهارم انقلاب که دفاع مقدس را ندیده اند خواست درباره آن دوران تحقیق کنند و گفت: تنها چیزی که از جوانان انتظار داریم این است که حرمت دفاع مقدس و رزمنده بودن ما را نگه دارند.

--1397 / 09 / 19  -11:32 تعداد مشاهدات :285

خیلی‌ها بی‌نماز می‌آمدند و با نماز شهید می‌شدند. از خصلت‌شان به نحو احسن استفاده می‌کردند. بی‌باکی و شجاعت‌شان باعث می‌شد بقیه هم به وجد بیایند و نترسند. دیگران را از ترس وامی‌داشتند. روحیه نترسی و دل و جرئت داشتن را به نمایش می‌گذاشتند

--1397 / 09 / 19  -11:25 تعداد مشاهدات :322

 
اخبار و اطلاعیه های مذهبی

کودکی که خدا را می بیند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بین سنین 3 تا 7 سال مهم ترین سال های شکل گیری شخصیت یک کودک است و لازم است  به پایه گذاری ارزش های اجتماعی، مذهبی و فرهنگی در کودکان بپردازید.

یکی از مهم ترین اتفاقاتی که باید برای کودکان زیر 7 سال بیافتد این است که والدین و مربیان به پایه گذاری ارزش های اجتماعی، مذهبی و فرهنگی در کودکان بپردازند. پس باید در این سن با رعایت تعادل، شروع به آموزش های مقدماتی در حوزه های مختلف اجتماعی، مذهبی و فرهنگی در کودکان داشته باشم.
از حدود 5 سالگی کنجکاوی نسبت به مسایل مختلف در کودکان ایجاد می شود و ممکن است سوالات پی در پی را مطرح کنند. وظیفه مربیان و والدین این است که به تمام سوالات کودکان در حد توان فکری آنها پاسخ بدهند. یکی از مهم ترین سوالاتی که برای کودکان این سن ایجاد می شود مربوط به مذهب می شود.
مامان چرا نماز می خونی؟
بابا چرا توی مسجد گریه می کنی؟
مامان خدا چه شکلیه؟
بابا خدا دست داره؟
و سوالاتی از این قبیل.
حالا چه کار کنیم؟ چگونه به این سوالات فلسفی و سخت کودکمان پاسخ بدهیم؟
در مرحله اول باید نسبت به مراحل رشد فکری و شناختی کودکان اطلاع و آگاهی پیدا کنیم و در مرحله بعد از والدین دیگر، سوالاتی را که کودکانشان در خردسالی می پرسیدند را جویا شویم و سعی کنیم برای هر کدام از آنها پاسخی در حد توان فکری کودک خودمان پیدا کنیم. اگر والدین از قبل پاسخ دادن به سوالات مربوط به این سن را تمرین کنند، در زمانی که کودکشان سوال می پرسد به راحتی می توانند جواب سوال آنها را بدهند.

بعد از وعده های غذایی دعا و شکرگزاری نسبت به خداوند متعال را تمرین کنیم و از کودکانمان بخواهیم تکرار کنند. دعا باید متناسب با درک و فهم کودک باشد تا بتواند تکرار کند و لذت بیشتری را ببرد

اصول مربوط به تربیت دینی کودکان:

اصل مشاهده: از آنجایی که کودکان مشاهده گران قابل و توانایی هستند و بسیار هم الگو پذیرند، بهتر است والدین اعمال مذهبی از قبیل دعا خواندن، نماز خواندن ، روزه گرفتن، مسجد رفتن، در حضور نامحرم حجاب داشتن و ... را در حضور کودکان انجام دهند تا آنها هم مشاهده و تکرار نمایند. معمولا کودکان با دیدن این اعمال از والدینشان مخصوصا نماز خواندن، تمایل به انجام دادن آن ها را دارند. بهتر است یک مهر و سجاده و تسبیح کوچک و همچنین چادر نماز کوچک برای کودکانمان کنار بگذاریم و به محض درخواستشان به آنها بدهیم تا راحت تر بتوانند این اعمال را انجام بدهند. این کار همان قدم اول برای پایه گذاری ارزش های مذهبی در کودکان زیر 7 سال می باشد.


اصل سهولت: به کودکان خیلی سخت نگیرید و تعادل را رعایت کنید. هر چقدر نسبت به هر مساله ای در کودکان سخت گیری بیشتری داشته باشید به همان نسبت کودکتان از آن مساله زده می شود. اگر کودک زیر 7 سال شما نماز خواندن را انجام داد او را تحسین کنید حتی اگر پشت به قبله باشد یا چادر سر نکند و ... . برای دفعات اول او را تحسین کنید و بعد اصل تدریجی را که در زیر ذکر می شود، رعایت کنید.


اصل تدریج: پله پله و گام گام به کودکانتان مسایل را آموزش دهید.


اصل منحصر به فرد بودن: در آموزش های مذهبی به این مساله توجه داشته باشید که هر فردی منحصر به فرد است و زمان درست انجام دادن مسایل مذهبی می تواند در کودکان متغیر باشد. والدین توجه داشته باشند که اگر کودکی همسن کودک آنها بود و اعمال مذهبی را درست تر انجام می داد، هیچگاه او را با کودک خود مقایسه نکنند.

 

در آموزش های مذهبی، آسان بگیرید و سخت گیری بیش از حد نداشته باشید، به تدریج و گام به گام آموزش دهید و بپذیرید که کودکتان با کودکان دیگر تفاوت هایی دارد و این کاملا طبیعی هست

اصول مربوط به دعا و نماز

سعی کنید دعا کردن را مداوم در خانه تکرار و تمرین کنید ولی مواظب باشید از تعادل خارج نشوید. به طور مثال بهتر است قبل و بعد از وعده های غذایی دعا و شکرگزاری نسبت به خداوند متعال را تمرین کنیم و از کودکانمان بخواهیم تکرار کنند. فقط به یک نکته مهم باید توجه داشته باشیم و آن هم این است که دعا باید متناسب با درک و فهم کودک باشد تا بتواند تکرار کند و لذت بیشتری را ببرد. برای اتفاقات زیبای زندگی به کودکتان یاد بدهید که از والدینش و همچنین از خدا تشکر کند. به هنگام باریدن باران ابتدا تشکر از خدا را داشته باشید و بعد به ذکر نکات مثبت بارش باران برای کودکتان بپردازید.
به این مساله حتما توجه داشته باشید که هیچگاه کودکان را از خدا نترسانید زیرا می تواند پایه های مذهبی اشتباهی را در کودکان شکل بدهد. به طور مثال از گفتن جملات زیر جدا جدا جدا خودداری نمایید:
اگر پسر خوبی نباشی خدا می بردت جهنم!
اگر دختر منظمی نباشی خدا دوستت نداره!
اگر بچه بدی باشی و مامانت رو اذیت کنی می گم خدا بیاد ببردت بیاندازدت توی آتش!
سوالاتی از این قبیل فقط چهره مهربانی خدا را از کودک می گیرد. نکته آخر این است که کودکان تا حدود نه الی ده سالگی متوجه مفاهیمی مثل بهشت و جهنم، فرشته و شیطان و ... نمی شوند و درک واقعی و کاملشان نسبت به این مفاهیم از حدود نه سالگی به بعد است.
در آموزش های مذهبی ، آسان بگیرید و سخت گیری بیش از حد نداشته باشید، به تدریج و گام به گام آموزش دهید و بپذیرید که کودکتان با کودکان دیگر تفاوت هایی دارد و این کاملا طبیعی هست.

بخش خانواده ایرانی تبیان

ساعت : 8:55 -  روز  : چهار شنبه  - 29 /  7 / 1394 /  شماره خبر : 52 / تعداد نمايش :594

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: