ورود
   3:10:48 PM   1397 / 04 / 25      

حضرت زهرا (س) : کسی که عبادتهای خالصانه خود را به سوی خدا فرستد ، پروردگار بزرگ بهترین مصلحت او را به سویش فرو خواهد فرستاد .  بحار الانوار ، ج 70 ، ص 249
 

 

 

 
 

 
عجیب و بی نظیر ترین شهید دوران دفاع مقدس

--1397 / 04 / 16  -10:52 تعداد مشاهدات :30

معنویت در جبهه ها

--1397 / 03 / 19  -9:22 تعداد مشاهدات :32


--1397 / 03 / 13  -16:59 تعداد مشاهدات :39


--1397 / 03 / 13  -16:34 تعداد مشاهدات :32

31 سالی است که چهارم خردادماه در تقویم‌های رسمی کشورمان به نام روز دزفول، روز مقاومت و پایداری نامگذاری شده است...

--1397 / 03 / 04  -11:25 تعداد مشاهدات :38

 
اخبار و اطلاعیه های اجتماعی

روزه داری و سنگ سازی کلیه

 

 

 

 

 

دکتر محمدرضا دادفر ، متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری اظهار کرد: مصرف نکردن مایعات کافی در طول روز موجب غلیظ شدن ادرار شده و این روند، علت اصلی سنگ سازی دستگاه ادراری به شمار می رود. 

 

با فرا رسیدن ماه رمضان معمولا مشاهده می کنیم که از پزشکان متخصص سوال می شود که در ماه مبارک رمضان برای روزه گرفتن چه مواردی باید رعایت شود.

 

پاسخ این است که اگر فرد از نظر سلامت عمومی از وضعیت خوبی برخوردار باشد و در حال حاضر نیز سنگی در دستگاه ادراری وی موجود نباشد و سابقه بیماری خاص دستگاه ادراری نداشته باشد، همچنین در ساعت های افطار به اندازه کافی مایعات مصرف کند، می تواند روزه بگیرد و روزه گرفتن برای این فرد ضرر ندارد.

 

این متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) اهواز افزود: ولی افرادی که در حال حاضر به عارضه سنگ سازی دستگاه ادراری دچار هستند، چنانچه روزه بگیرند و در ساعات افطار مایعات کافی مصرف نکنند، احتمال این که اندازه سنگ شان بزرگ تر شود، بالا است.

 

کسانی که در سونوگرافی قبل از ماه رمضان آنها وجود سنگ تشخیص داده شده، باید برای روزه گرفتن با پزشک متخصص مشورت کنند

 

دادفر اظهار کرد: هر سال پس از ماه رمضان این مساله بیشتر قابل مشاهده است که فرد پیش از ماه رمضان سنگ کوچکی داشته و با مصرف نکردن مایعات به اندازه کافی، تعریق زیاد و همچنین با مصرف غذاهای پرنمک و چرب، سنگ موجود در دستگاه ادراری بزرگ شده و فرد به عوارضی مانند انسداد مجاری ادراری مبتلا شده است.

 

وی با تاکید بر اینکه روزه گرفتن موجب سنگ سازی نمی شود، گفت: عدم رعایت نکات بهداشتی توسط فرد موجب بروز این عارضه می شود. چنانچه مایعات کافی بنوشید، نمک زیاد مصرف نکنید و قبل از ماه رمضان سونوگرافی بگیرید و وضعیت عمومی شما مشخص شود، دچار سنگ سازی دستگاه ادراری و انسداد مجاری ادرار نخواهید شد.

 

این متخصص اورولوژی عنوان کرد: کسانی که در سونوگرافی قبل از ماه رمضان آنها وجود سنگ تشخیص داده شده، باید برای روزه گرفتن با پزشک متخصص مشورت کنند. 

 

لازم است در بررسی های پزشکی، نوع، جنس، اندازه و وضعیت سنگ ها در دستگاه ادراری و همچنین شانس عود سنگ سازی در این شرایط مشخص شود.

 

دادفر توصیه کرد: افراد با سن بالا، مبتلایان به بیماری های خاص از جمله دیابت و فشار خون، افرادی که سابقه سنگ داشته اند یا کسانی که به تازگی سنگ دفع کرده اند، همچنین کسانی که در چند ماه اخیر در سونوگرافی آنها سنگ دیده شده است و کسانی که ادرار خونی یا دردهای مشکوک دارند، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنند و آزمایش های لازم و سونوگرافی از آنها گرفته شود تا پزشک تعیین کند که آیا این افراد از نظر جسمی مجاز به روزه گرفتن هستند یا خیر.

منبع: ایسنا


ساعت : 11:45 -  روز  : یکشنبه  - 14 /  3 / 1396 /  شماره خبر : 51 / تعداد نمايش :153

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: