ورود
   4:24:39 PM   1397 / 01 / 01      

حضرت زهرا (س) : کسی که عبادتهای خالصانه خود را به سوی خدا فرستد ، پروردگار بزرگ بهترین مصلحت او را به سویش فرو خواهد فرستاد .  بحار الانوار ، ج 70 ، ص 249
 

 

 

 
 

 
«عباس کریمی قهرودی» چهارمین فرمانده «لشکر پیاده - مکانیزه 27 محمد رسول الله» در روز 23 اسفند ماه1363 در چهارمین روز عملیات «بدر» در منطقه عملیاتی شرق رودخانه «دجله» بر اثر اصابت ترکش گلوله توپ به ناحیه پشت سرش شربت شهادت نوشید. پیکر غرق در خون و گل حاج عباس کریمی زمانی به تهران منتقل شد که تنها چند روز از اولین سالگرد شهادت فرمانده پیشین لشکر محمد رسول الله (ص) یعنی «حاج محمد ابراهیم همت»می‌گذشت.

--1396 / 12 / 23  -22:11 تعداد مشاهدات :7

امید است که به محض شنیدن خبر شهادتم بگویی: «الحمدلله رب العالمین»، شوهرم به هدف و آرزوی خود رسید.

--1396 / 12 / 23  -22:8 تعداد مشاهدات :7

شهید هاشمی فرماندهی بود که بر قلوب رزمندگان حکم می‌راند

--1396 / 12 / 23  -22:2 تعداد مشاهدات :6

بررسی مقایسه ای نحوه خدمات رسانی به ایثارگران در ایران و کهنه سربازان جنگ در سایر ملل

--1396 / 12 / 16  -13:43 تعداد مشاهدات :22

پسرک دسته گل را به طرف او دراز کرد و آهسته گفت: «آقا! این دسته گل را بابام داده». و اشاره به آمبولانسی که کنار خیابان ایستاده بود،کرد. بابا داخل آمبولانسه! داره می‌ره بیمارستان. گفت به شما بگم: از بابت چند شبی که مزاحم شده، معذرت می‌خواد.گفته تا کاملا خوب نشده، به خونه برنمی‌گرده!؟

--1396 / 12 / 11  -9:22 تعداد مشاهدات :23

 
اخبار و اطلاعیه های اجتماعی

روزه برای دیابت خطری ندارد؟

 

 

 

 

این سوالی است که این روزها از پزشکان مرتب پرسیده می‌شود. برای پاسخ به این پرسش باید عوارض گرسنگی و تشنگی طولانی در بیماران دیابتی را بشناسیم. عارضه اصلی گرسنگی، کاهش یا افزایش قند خون است.

 

دکتر رضا کریمی ، فوق‌تخصص غدد و متابولیسم در این باره می گوید:

در بسیاری از مطالعات نشان داده شده،‌ احتمال افت قند خون هنگام روزه‌داری در بیماران دیابتی بخصوص آنهایی که از داروهای مترشحه انسولین مثل گلی بنکلامید استفاده می‌‌کنند و نیز افرادی که تحت درمان با انسولین هستند، چند برابر می‌شود. 

 

این مشکل در مورد بیمارانی که روزهای قبل از ماه رمضان برای کنترل بهتر، دوز دارو یا انسولین شان بیشتر شده است، بسیار بیشتر است. جالب این که در برخی بیماران موقع روزه داری قند خون زیاد می‌شود. این به دلیل کم کردن دارو برای جلوگیری از افت قند است. کم شدن دوز داروهای کاهنده قند خون برای اجتناب از هیپوگلایسمی در اکثر بیماران دیابتی اجتناب‌ناپذیر است و این کار در بسیاری مواقع، منجر به ایجاد هایپرگلایسمی و به هم خوردن کنترل قند خون می‌ شود.

 

بسته به شدت دیابت، داروهای مصرفی، سن بیمار، بیماری‌های همزمان و شدت فعالیت بیمار در طول روز میزان خطر روزه داری از کم تا بسیار زیاد متفاوت است

 

عارضه اصلی تشنگی طولانی غلیظ شدن خون و ایجاد لخته‌های خونی و بسته شدن رگ‌های مغزی و قلبی است. در بیمارانی که قند خون شان بالاتر از 180 است، ادرار زیاد و ننوشیدن آب موجب بروز کم آبی پیش رونده در بدن می‌شود. 

 

این بیماران اگر در ماه‌های گرم،‌ مبادرت به روزه‌داری کنند،‌ بخصوص اگر مجبور به فعالیت در ساعات روز باشند، در معرض ایجاد دهیدراتاسیون یا همان کم‌آبی هستند. کم‌آبی در بدن می‌تواند چند خطر عمده ایجاد کند:

اول: ایجاد سنکوپ به دلیل این که بیماران دیابتی همزمان دچار مشکلات اعصاب داخلی قلب و عروق هستند.

 

دوم: افزایش احتمال لخته شدن خون به خاطر زیاد شدن غلظت خون و عوارض بعدی آن شامل سکته‌های مغزی.

 

سوم: افزایش احتمال لخته شدن خون در رگ‌های چشم و به دنبال آن نابینایی.

 

با وجود خطرات بالا باید چند نکته را به خاطر سپرد:

بسته به شدت دیابت، داروهای مصرفی، سن بیمار، بیماری‌های همزمان و شدت فعالیت بیمار در طول روز میزان خطر روزه داری از کم تا بسیار زیاد متفاوت است. ما به عنوان پزشک وظیفه داریم، میزان خطر را بیان کنیم و این بیمار است که تصمیم می‌گیرد بر اساس اعتقادات خود چگونه عمل کند. 

 

در پایان بحث،‌ افرادی را که با وجود دیابت، گروه کم‌خطر برای روزه‌داری تلقی می‌شوند، معرفی می‌کنیم:

 

بیماران دیابتی نوع دو که با شیوه زندگی مناسب (تغدیه و ورزش) و داروهای کم‌عارضه مثل متفورمین و آکاربوز کنترل می‌شوند،‌ به شرط این که اولا قند خون متوسط آنها کمتر از 150 باشد و در طول روز قند خونشان بالاتر از 180 نباشد و ثانیا بیماری همزمان دیگری (بیماری قلبی، چشمی و کلیوی) نداشته باشند.

منبع : جام جم

ساعت : 11:40 -  روز  : یکشنبه  - 14 /  3 / 1396 /  شماره خبر : 51 / تعداد نمايش :104

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: