1398 / 01 / 04 8:28:21 PM EN

ورود
 
مردان خدا

بوسیدن پای مادر از عبادات او بود

زندگی برخی از شهدای دفاع مقدس داستان عجیبی دارد که وقتی از آن مطلع می‌شوی، ناخودآگاه تا مدتی درگیرت می‌کند.زندگی برخی از شهدای دفاع مقدس داستان عجیبی دارد که وقتی از آن مطلع می‌شوی، ناخودآگاه تا مدتی درگیرت می‌کند. شهید علی فراهانی یکی از همین شهداست که در کودکی پدر خود را از دست می‌دهد و مادر با کار در منزل دیگران، فرزندش را بزرگ می‌کند. علی در دامان چنین مادر شریف و زحمتکشی بزرگ می‌شود و عاقبت نیز نان حلالی که خورده بود کار خودش را می‌کند و در دفاع از کشور و دین و ارزش‌های ناب اسلام ناب محمدی به شهادت می‌رسد.  گوشه‌هایی از زندگی علی فراهانی را یکی از همسایه‌ها برایم تعریف می‌کند.

گویا در کوچه شهید طوماری که اکنون من در آنجا سکوت دارم، روزگاری علی و مادرش هم زندگی می‌کردند. اما اکنون با فوت پدر و مادر علی و نقل مکان باقی مانده خانواده‌اش به مکانی نامعلوم، دستمان از اقوام درجه یک شهید کوتاه است. تنها نشانی که از او دارم، تابلوی تصویر او در کنار دو شهید دیگر سرکوچه شهید طوماری است.  کمی که پرس و جو می‌کنم، عاقبت یکی از همسایه‌ها خبر می‌دهد که دختر عموی شهید هنوز در این محله زندگی می‌کند. معصومه فراهانی که خود نیز خواهر شهید است،

تنها بازمانده از خانواده فراهانی‌هاست که توانستیم گفت و گوی کوتاهی را با او هماهنگ کنیم. خانم فراهانی با خونگرمی مثال‌زدنی هر آنچه از پسرعموی شهید و مادر رنج دیده‌اش می‌دانست برایمان روایت می‌کند.


خانم فراهانی می‌گوید: شهید علی فراهانی متولد اول شهریورماه 1344 بود و پنجم مردادماه 1367 در عملیات مرصاد به شهادت رسید. یعنی در لحظاتی که جنگ داشت به اتمام می‌رسید، پسرعمویم توانست جواز شهادت را بگیرد و با قافله شهدای دفاع مقدس همراه شود.


دخترعموی شهید ادامه می‌دهد: علی و مادرش زندگی خاص و جالبی داشتند. به دلیل فوت عمویم مرحوم حمزه فراهانی، زن عمو مجبور شده بود با نظافت خانه‌های مردم، خرجی خود و بچه‌هایش را درآورد. او برای فرزندانش هم مادر بود هم پدر. رابطه خیلی عاطفی بین علی و مادرش وجود داشت. طوری که شهید قربان صدقه مادرش می‌رفت و آن قدر به او توجه داشت که پدر و مادرهای اقوام، حسرت احترام و توجه علی به مادرش را می‌خوردند.
 

فراهانی با یادآوری خاطرات پسرعموی شهیدش می‌گوید: علی کمی که بزرگ‌تر شد، کار می‌کرد و دیگر اجازه نمی‌داد مادرش سختی بکشد. از طرفی چون جوان پاک و مؤمنی بود، وقتی زمزمه‌های جنگ را شنید، نتوانست پشت جبهه بماند و ماه‌ها در جبهه‌های دفاع مقدس حضور یافت. او مرتب در جبهه و شهر رفت و آمد و تمام حقوق و درآمدش را هم تقدیم مادر می‌کرد. 

 

وی می‌افزاید: شهید فراهانی معلم هم بود و در مسجد حضرت رقیه(س) به سوادآموزان نهضت درس می‌داد. در همین مسجد بچه‌های محله را جمع می‌کرد و با ثبت نامشان در بسیج، مربی آنها هم بود. به نظرم یک مدتی هم پسرعمو در دفتر آقای قرائتی کار می‌کرد. بنابراین مواقعی که در مرخصی بود و جبهه نمی‌رفت، در بسیج و مسجد و نهضت سواد‌آموزی خدمت می‌کرد. از خصوصیات اخلاقی او شنیده‌ام که نماز و روزه‌اش ترک نمی‌شد و بوسیدن پای مادر را یکی از عباداتش تلقی می‌کرد و با دست خودش لقمه در دهان مادر می‌گذاشت.


دخترعموی شهید در خصوص نحوه شهادت وی نیز می‌گوید: علی در عملیات مرصاد زخمی شده بود و همرزمانش می‌خواستند او را به همراه تعداد دیگری از زخمی‌ها به بیمارستان منتقل کنند که در بین راه با منافقین رو به رو می‌شوند و آنها اجازه عبور به آمبولانس را نمی‌دهند و علی نیز بر اثر شدت جراحات وارده به شهادت می‌رسد.


خانم فراهانی انگار که به قسمت غم‌انگیز ماجرای علی و مادرش رسیده باشد، با بغض ادامه می‌دهد: بعد از شهادت علی، زن‌عمو تاب و قرارش را از دست داده بود. مرتب به مزار او می‌رفت و کنار مزار فرزندش می‌خوابید و آن قدر اشک می‌ریخت تا اینکه از حال می‌رفت. غالباً وقتی او را به خانه برمی‌گرداندیم، تب می‌کرد و بسیار بدحال می‌شد. اما روز بعد کاملاً سرحال بود و می‌گفت علی دیشب آمد و پاشویه‌ام کرد. او چیزهایی را می‌دید که ما عاجز از دیدنشان بودیم. 

مادر بعد از شهادت علی چندان دوام نمی‌آورد و او نیز پس از چند صباحی به فرزند شهیدش می‌پیوندد. مادری که با تربیت فرزندی چون علی و صبر در نبودن‌ها و شهادتش، خود نیز مجاهدی از خیل مجاهدان راه خدا بود.


 فرازی از وصیتنامه شهید علی فراهانی
شهادت یعنی اوج بندگی به خداوند، شهادت یعنی از جان و مال گذشتن. . . خواهران و برادرانم هرگز امام را تنها نگذارید. شما‌ ای برادران، هر کدام غیرت داشته باشید، باید برای دینتان بجنگید و بدانید که شهادت یعنی پرواز به سمت ابدیت. . . (شهید فراهانی در قطعه 40 بهشت زهرا مدفون است.)

منبع: جوان


ساعت : 10:54 -  روز  : جمعه  - 3 /  1 / 1397 /  شماره خبر : 44 / تعداد نمايش :93

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


 
 
 
 
 
 
 
 
 

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان

   نام شما:
ایمیل شما:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده: