1398 / 01 / 04 8:27:58 PM EN

ورود
 
مردان خدا

گمگشته هور

شهید علی هاشمی سال 1340 در محله حصیرآباد شهر اهواز متولد شد. حصیرآباد یکی از محلات مستضعف‌نشین اهواز بود که در دوران انقلاب و دفاع مقدس چهره‌های بزرگی را معرفی کرد.

 

شهید علی هاشمی سال 1340 در محله حصیرآباد شهر اهواز متولد شد. حصیرآباد یکی از محلات مستضعف‌نشین اهواز بود که در دوران انقلاب و دفاع مقدس چهره‌های بزرگی را معرفی کرد. یکی از این چهره‌ها، علی هاشمی بود که در دوران نوجوانی وارد فعالیت‌های انقلابی شد و پس از پیروزی انقلاب نیز با عضویت در سپاه پاسداران، خط و مشی رزمندگی‌اش را پی گرفت. یکی از همرزمان شهید در خصوص او می‌گوید:«صرف‌نظر از پرداختن به سایر ابعاد زندگی او، باید شهید هاشمی را یکی از محبوب‌ترین فرماندهان دفاع مقدس دانست. هر جا ایشان می‌‌رفتند، ‌نیروها به دنبالش‌ می‌رفتند. این امر ناشی از محبت بین هاشمی و رزمندگان بود و از روح همگرایی خبر می‌داد که هاشمی در بین نیروهایش ایجاد کرده بود.»


نام هاشمی برای اولین بار با تأسیس تیپ 37 نور بر سر زبان‌ها می‌افتد. پس از عملیات شکست حصر آبادان که سپاه، پنج تیپ را به عنوان اولین تیپ‌های خود تشکیل می‌دهد، تیپ ۳۷ نور جزو همین تیپ‌ها به فرماندهی شهید هاشمی اعلام وجود می‌کند. این تیپ ضربات سنگینی به ارتش متجاوز بعث در مناطق کرخه نور و طراح وارد می‌کند اما بعدها بنا به دلایلی کارکرد خود را از دست می‌دهد و علی هاشمی نیز به فرماندهی سپاه سوسنگرد گمارده می‌شود.
در سال 62 یکی از خطیرترین و سخت‌ترین مسئولیت‌ها به شهید علی هاشمی سپرده می‌شود. او می‌بایست قرارگاه سری نصرت را راه‌اندازی می‌کرد که کاری سخت در عین گمنامی در پیش داشت. مخفی بودن فعالیت قرارگاه نصرت نیز باعث شد تا نام علی هاشمی در بین سایر فرماندهان جنگ کمتر شناخته بشود.


شهید هاشمی فرماندهی بود که بر قلوب رزمندگان حکم می‌راند. سرداری که فرمانده پشت بی‌سیم نبود و شخصاً در میدان نبرد و کنار نیروها حضور می‌یافت. او که سخنوری توانا بود، همواره با سخنانش قوت قلبی برای رزمندگان ایجاد می‌کرد و با عملگرایی‌اش، الگویی شایسته برای آنها به شمار می‌رفت. علی هاشمی که در اواخر جنگ به فرماندهی سپاه ششم نیروی زمینی سپاه برگزیده شده بود، در تک بزرگ دشمن که در تاریخ ۴/۴/۶۷ در جزایر مجنون رخ داد، ناپدید شد. از آنجا که کسی از سرنوشت ایشان خبر نداشت و امکان اسارتش نیز می‌رفت، ‌موضوع ناپدید شدنش رسانه‌ای نشد.

 

بعد از سقوط رژیم صدام و مشخص شدن اینکه دیگر اسیری در کشور عراق وجود ندارد، علی هاشمی نیز به عنوان شهید معرفی شدند. در سال 1389 پس از گذشت 22 سال از شهادت علی هاشمی، پیکر این سردار رشید جبهه‌ها در منطقه هور شناسایی شد و به آغوش خانواده بازگشت. از شهید علی هاشمی یک دختر به نام زینب و یک پسر به نام حسین به یادگار مانده است.


منبع: روزنامه جوان


ساعت : 22:2 -  روز  : چهار شنبه  - 23 /  12 / 1396 /  شماره خبر : 44 / تعداد نمايش :69

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


 
 
 
 
 
 
 
 
 

ارسال به دوستان
ارسال به دوستان

   نام شما:
ایمیل شما:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده: