دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان

2:51:30 AM 1398 / 06 / 01
 
اخبار

معاون بهداشتی دانشگاه عنوان کرد:

عدم اطلاع درصد بالایی از مبتلایان به اچ آی وی چالش اصلی برنامه ایدز

معاون بهداشتی دانشگاه اظهار داشت: آگاهی پایین عمومی نسبت به بیماری، وجود انگ و تبعیض و عدم اطلاع از ابتلا چالش های اصلی بیماری اچ آی وی در جامعه می باشند.

 

به گزارش وب دا، دکتر سید علیرضا مروجی در نشست خبری هفته اطلاع رسانی ایدز ( 13 تا 19 آذر)، ضمن تشکر از اصحاب رسانه، آنان را جزء همکاران حوزه سلامت نام برد و افزود: ایجاد نگرش صحیح در جامعه و اطلاع رسانی درست از وظایف اصحاب رسانه است.

 

وی، شناسایی یک سوم مبتلایان در شهرستان های کاشان و آران و بیدگل را ناشی از باورهای نادرست در مورد بیماری و عدم مراجعه افراد با رفتار پرخطر به مرکز مشاوره بیماری های رفتاری دانست.

 

دکتر مروجی، به اهداف جهانی کنترل HIV با عنوان 90-90-90 تا سال 2020 اشاره کرد و اظهار داشت: این اهداف شامل شناسایی بیش از 90 درصد مبتلایان به عفونت، تحت درمان قرار گرفتن 90 درصد افراد شناسایی شده در درمان با ثبات و پایین بودن بار ویروسی کمتر از دویست در 90 درصد افراد تحت درمان می باشد.

 

دکتر مروجی، به چهارمین برنامه استراتژیک کشوری ایدز 1398-1394 و تصویب این برنامه در چهاردهمین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی با حضور رییس جمهور  اشاره کرد و آموزش و اطلاع رسانی، پیشگیری از انتقال خون و تامین سلامت خون، مشاوره و آزمایش داوطلبانه، پیشگیری ازانتقال تزریقی و کاهش آسیب، پیشگیری از انتقال جنسی و ترویج استفاده از کاندوم، تشخیص ومراقبت و درمان بیماریهای آمیزشی، پیشگیری از انتقال مادر به کودک، مراقبت و درمان افراد مبتلا به اچ آی وی، حمایت و توانمند سازی، تقویت نظام مراقبت اپیدمیولوژیک و مدیریت داده هاو تقویت زیرساخت هااستراتژی های چهارمین برنامه استراتژیک کشوری ایدز است.

 

رییس دانشگاه نیز در پایان این نشست و جمع بندی مباحث، ضمن تشکر از تعامل اصحاب رسانه و مطبوعات، به اهمیت آموزش و اطلاع رسانی در حوزه سلامت اشاره و تصریح کرد: این دانشگاه در عرصه بهداشت و درمان اقدامات زیادی را انجام می دهد که نیازمند اطلاع رسانی صحیح است.

 

دکتر محمد حسین اعرابی، جلب حمایت خیرین سلامت برای راه اندازی بیمارستان 280 تخت خوابی، موضوع اهداء عضو و برگزاری جشن نفس، راه اندازی سلامتکده طب سنتی و ... اشاره کرد و خواستار اطلاع رسانی توسط رسانه ها شد.

 

مسئول برنامه ایدز معاونت بهداشتی دانشگاه نیز در این نشست، با بیان اینکه پیش بینی می شود حدود 400 نفر مبتلا به ویروس نقص ایمنی در شهرهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کاشان  وجود داشته باشد  تنها 127 نفراز آنها شناسایی و ثبت شده اند، تصریح کرد: 26 نفر از 127 نفر از سال 65 تا کنون فوت شده اند.

 

دکتر مهرداد هدایتی، با بیان اینکه تعداد مبتلایان  از راه تماس جنسی  در ایران از سال 65 تاکنون  18 و نیم درصد بوده است که این رقم در سه ماهه اول سال 95 به 42 درصد رسیده ادامه داد: این انتقال از راه مادر به کودک طی این مدت یک و نیم درصد بوده و در سه ماهه اول امسال 3 درصد شده است.

 

وی، در ادامه تعداد بیماران مبتلا به اچ ای وی در کشور راتا پایان خرداد ماه امسال را 32 هزار و 670 نفر و در کاشان 127 نفر اعلام کرد و گفت: تعداد موارد پیشرفته این بیماری در کشور11694 و در کاشان 23 نفر می باشند.

 

وی، در خاتمه به معرفی مرکز مشاوره بیماری های رفتاری (ایدز) کاشان واقع در خیابان امام خمینی(ره)، مرکز خدمات جامع سلامت گلابچی پرداخت و اظهار امیدواری کرد: کلیه افراد با رفتارهای پرخطر جهت گرفتن خدمات محرمانه و رایگان مشاوره و در صورت نیاز آزمایش تست تشخیص سریع به این مرکز مراجعه کنند.

 

 مسئول برنامه ایدز معاونت بهداشتی دانشگاه، تعداد مراجعات به این مرکز در سال 94 را 2440نفر عنوان کرد.

 

 

ساعت : 12:31 -  روز  : پنج شنبه  - 18 /  9 / 1395 /  شماره خبر : 28 / تعداد نمايش :562

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: