دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان

2:53:27 AM 1398 / 06 / 01
 
اخبار

دادستان دیوان محاسبات کشور عنوان کرد:

تعامل خوبی بین دیوان محاسبات و وزارت بهداشت وجود دارد/ آثار مثبت طرح تحول سلامت کاملا ملموس است

دکتر شجاعی گفت: اقشار آسیب پذیر جامعه از اجرای طرح تحول سلامت بیشترین نفع را برده اند و آثار مثبتش ملموس است.
به گزارش وبدا، دکتر فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات کشور صبح امروز در نوزدهمین اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به حضور گسترده مردم در انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی گفت: این مشارکت عظیم به نوعی وظیفه همه مسئولان را در حوزه های برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر عملکرد اجرا سنگین تر می کند و باید با فعالیت بیشتر و خدمت رسانی بهینه از خجالت مردم در بیاییم.
وی در ادامه با اشاره به گستردگی حوزه کاری وزارت بهداشت و رسالت کاری تعریف شده اش در بخش های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: از آنجا که بازوی عملیاتی وزارتخانه، دانشگاه های علوم پزشکی هستند که در مقایسه با سایر سازمان ها و وزارتخانه ها حوزه بسیار گسترده و حساسی دارند که مخاطبان و ذینفعان اش مردم هستند باید فعالیتها بسیار جدی تر انجام شوند.
دادستان دیوان محاسبات کشور خاطرنشان کرد: در بخش آموزش و پرورش هم مخاطبانش مردم هستند اما مقطعی است و بعد از اتمام تحصیل ارتباط قطع می شود، اما درحوزه پزشکی این گستردگی عام الشمول در تمام سنین است حتی قبل از تولد و در دوره جنینی است.
وی سلامت را مهمترین فاکتور در کنار امنیت دانست و گفت: وقتی مواجه ایم با حوزه ای با این گستردگی و حساسیت وظیفه هم است که در بخش برنامه ریزان و پشتیبانی های دیگر این بخش را در انجام بهینه کمک کنیم و متولیان امر توجه ویژه داشته باشند.
دکتر شجاعی در ادامه افزود: دیوان محاسبات صرفا به عنوان دستگاه نظارتی نیست و ناظر جایگاهی بالاتر و حساس تر از حسابرس و بازرس را دارد و حامی مجری است برای تحقق یک هدف.
دادستان دیوان محاسبات کشور تاکید کرد: دیوان محاسبات را در مقابل خودتان نبینید بلکه با اتخاذ سیاستهای تعاملی در کنار خودتان ببینید. این اطمینان را می دهم که ما دنبال مچ گیری نیستیم بلکه مقررات را به نحوی تفسیر می کنیم که جلوی توسعه را نگیریم.
وی تصریح نمود: رسیدگی به امور مالی و حقوقی را از مدیران مالی مطالبه می کنیم چون مشغله کاری روسای دانشگاه ها اجازه رسیدگی به مسایل ریز حقوقی و مالی داشته باشند و دوستان با فراق بال و اطمینان بیشتر در بخش خدمت رسانی بپردازند از دیوان محاسبات هم هیچ دغدغه ای نداشته باشند.
دکتر شجاعی در خصوص بحث طرح تحول گفت: این طرح مهم که در تعاقب سیاستهای رهبری و مبتنی بر مصوبه هیات وزیران تحت عنوان هزینه اجرای بند ب ماده 34 برنامه پنجم توسعه و بند 9 قانون برنامه بودجه 93 است که با توجه به گستردگی آن با اعتبار 48 هزار میلیارد ریال که 27 هزار میلیارد آن توسط سازمان هدفمندی در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه همواره تعامل خوبی بین دیوان محاسبات و وزارت بهداشت وجود داشته است، افزود: گاهی شیطنت های رسانه ای کار را سخت می کند اما، ما به عنوان یک شهروند که از خدمات پزشکی خوبی برخورداریم و از آثار مثبت آن کاملا اطلاع داریم بخصوص در رسیدگی به قشر آسیب پذیر جامه که از اجرای این طرح بیشتر منتفع شدند و کاملا محسوس بود.
دکتر شجاعی در ادامه گفت: می توان با بهره گیری از سامانه های کنترلی نظارت بر اجرای طرح تحول سلامت به نحوی که در مراکز استانی قابل کنترل و ارزیابی باشد، طرح را در راستای اهدافش ارزیابی کنیم.
وی اجرای اقدامات و فعالیت ها را در راستای اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار داد و گفت: هر چه در حوزه پیشگیری توجه کنیم هزینه های درمان کاهش پیدا می کند مثلا صرف سالانه 2 هزار میلیارد تومان برای درمان سرطان که 40 درصد آن قابل پیشگیری است.
دکتر شجاعی در پایان استفاده از ظرفیت طب سنتی را با اهمیت دانست و گفت: باید در پیش بینی احکام و منابع در برنامه ششم در بخش سلامت بر اساس سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری، پیش بینی بار مالی لازم صورت بگیرد.

منبع: وب دا

ساعت : 13:47 -  روز  : شنبه  - 22 /  12 / 1394 /  شماره خبر : 28 / تعداد نمايش :508

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: