دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان

4:35:23 PM 1398 / 04 / 31
 
اخبار

وزیر بهداشت

وزیر بهداشت در جمع خبرنگاران عنوان کرد:

مقام معظم رهبری، جامعه پزشکی را سرمایه اجتماعی بی نظیر و خدمتگزار می دانند/ افراد سالم نیازی به تزریق واکسن ندارند/ هزینه کردن در سلامت سرمایه گذاری است

وزیر بهداشت با بیان اینکه هر سال شاهد بروز آنفولانزا در کشور هستیم، اظهار داشت: هر سال موجی وجود دارد که در فصل سرما، مردم دچار سرما خوردگی می شوند و ممکن است در چندین نوبت باعث بیماری مردم شود و افراد سالم نیازی به تزریق واکسن ندارند.

به گزارش وبدا؛ دکتر سید حسن هاشمی صبح امروز در همایش تجلیل از سه دهه مدیریت جهادی در عرصه تولید و خدمات حوزه سلامت که در تالار همایش های رازی برگزار شد، ضمن تأکید بر عدم نگرانی مردم از بیماری آنفولانزا، اظهار داشت: از یک ماه پیش اولین مورد از این ویروس در رفسنجان گزارش شد که نه فقط بخاطر آنفولانزا بلکه به دلیل وجود بیماری های زمینه ای بود که این افراد داشتند.

وی تصریح کرد: بلافاصله پس از گزارش اولین مورد مشاهده شده از آنفولانزا، تیم های بهداشتی به منطقه اعزام شدند و تا کنون بیش از سه نوبت در مناطق مختلف حضور پیدا کرده اند اما بنظر من در حال حاضر تمام شرایط، تحت کنترل است و اگر نگرانی وجود داشته باشد بنده به مردم اطلاع رسانی می کنم.

دکتر هاشمی گفت: پنج شنبه نیز برای چهارمین بار تیم بهداشتی در استان کرمان حضور می یابند و با تشکیل شورای عالی سلامت و امنیت غذا وضعیت موجود بررسی خواهد شد و بنده نیز در این جلسه حضور خواهم داشت.

وزیر بهداشت از رسانه های حوزه سلامت خواست تا باعث نگرانی مردم و یا افزایش استفاده از واکسن برای افراد سالم نشوند چرا که برای افراد سالم و جوان نیازی به تزریق واکسن نیست.

دکتر هاشمی تأکید کرد: بهتر است تا آمار رسمی از تعداد فوت شدگان بر اثر آنفولانزا، توسط دکتر گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت اعلام شود چرا که ایشان در این حوزه دارای سابقه 30 ساله هستند و آنچه ایشان یا دکتر سیاری معاون بهداشت و دکتر حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت و سایت رسمی وزارت بهداشت اعلام کنند رسمیت دارد و خبرهایی که از استان ها عنوان می شود مورد تأیید وزارت بهداشت نیست.

وزیر بهداشت با بیان اینکه برای رسیدن به نقطه ای که "خانواده جز رنج بیماری، دغدغه دیگری نداشته باشد" راه طولانی در پیش داریم، اظهار داشت: هیچ نظام سلامتی در دنیا وجود ندارد که رضایتمندی کاملی را برای مردم کشورش ایجاد کرده باشد اما برای رسیدن به شرایط مطلوب نه ایده آل، هنوز فاصله زیادی داریم.

دکتر هاشمی ضمن تأکید بر لزوم حمایت های دولت و مجلس و توجه به بخش سلامت به عنوان یکی از اولویت های اساسی کشور، خاطر نشان کرد: گمان نکنند که هزینه در بخش سلامت به معنی هدر دادن منابع است بلکه به آن به دید یک سرمایه گذاری برای داشتن مردمی سالم بنگرند که بتوانند در بخش های اقتصاد و تولید، نقش آفرینی کنند.

وزیر بهداشت به اهمیت گرفتار نشدن مسوولان در حاشیه ها و توجه به متن اشاره کرد و گفت: درد و رنج مردم، متن است و به دلیل حمایت های دولت و مجلس از طرح تحول قدردانی می کنم که تا کنون حامی ما بوده اند و امیدواریم در ادامه مسیر، سلامت مردم به فراموشی سپرده نشود چرا که ما مشکلات و گرفتاری های زیادی را شاهد هستیم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه زیر ساخت های موجود، وضعیت مناسبی ندارند، افزود: باید چندین سال صادقانه و عاشقانه تلاش کرد تا مردم از درد، رنج و دغدغه ای که دارند نجات پیدا کنند و حتما باید از سوی بیمه ها، حمایت مالی شوند.

وزیر بهداشت ادامه داد: در حوزه تولید وضعیت مناسبی وجود دارد اما نسبت به اینکه دانش فنی، نیروی انسانی متخصص و تجربه داریم، وضعیت نا مناسب است و بنظر می رسد حتما باید در حوزه قیمت گذاری، حمایت از تولید کنندگان و همچنین توسعه صادرات مشوق های جدی تعریف شود تا جوانان علاقه مند گام های موثری را در جهت رسیدن به اقتصاد مقاومتی بردارند.

دکتر هاشمی در خصوص تحقق مدیریت جهادی در حوزه درمان، گفت: در حوزه اجرایی، در قالب طرح تحول نظام سلامت در این دولت، بیشترین توجهات به مدیریت جهادی شده و مقام معظم رهبیری نیز بر کمک و توجه به محرومین، مستضعفین و خانواده هایی که در سبد هزینه های آنان، هزینه های بیماری و یا حوادث احتمالی دیده نشده تأکید ویژه ای دارند.

وزیر بهداشت ادامه داد: شاهد بودیم که دولت یازدهم در عین وجود مشکلات سخت اقتصادی اما در طول یک و نیم سال گذشته در جهت کاهش هزینه های پرداختی از جیب مردم و ارائه پوشش بیمه برای آنها قدم های بسیار خوبی برداشته و مردم نیز این خدمات را می بینند.

دکتر هاشمی خاطر نشان کرد: تا امروز آنچه در حوزه قانونگذاری، تأمین منابع و ثبات قوانین بوده در هاله ای از رودربایستی و تعارفات قرار گرفته است.

وزیر بهداشت در خصوص انتقادات حجت الاسلام ابوترابی فرد به وزارت بهداشت، تصریح کرد: ایشان معتقد هستند که بخش های خدماتی نباید به بودجه عمومی متصل شوند که نظر ایشان، مورد تأیید ما نیست چرا که همه دولت ها، مجالس و کشورها در بخش خدمات هزینه می کنند و مردم ما توان پرداخت هزینه های درمان را ندارند در حوزه مالیات و عوارض بر کالاهای آسیب رسان که در دو سال گذشته چندین بار تأکید کرده ایم که باید از بخش هایی مانند دخانیات عوارض گرفته شود.

دکتر هاشمی افزود: نمی شود صنایعی را توسعه دهیم که باعث افزایش آلودگی هوا شوند، جاده ای را بسازیم که باعث افزایش مرگ و میر مردم شویم و یا صنایعی را تبلیغ کنیم و مجوز دهیم که باعث آسیب رساندن به سلامتی مردم شود اما وقتی به حوزه سلامت می رسیم بگوییم نباید به بودجه عمومی وصل باشند در حالی که این بخش حتما باید در قالب بیمه از بودجه عمومی بهره مند شوند و بودجه عمومی باید در حمایت از بیمه ها، به کمک مردم بیایدهمان طور که از مردم انتظار است تا حق بیمه پرداخت کنند حتما از دولت ها و مجالس نیز انتظار است تا حمایت کنند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در مورد 1 درصد مالیات بر ارزش افزوده نباید حاشیه سازی کرد، تصریح کرد: دیوان محاسبات در بخش نظارتی در خصوص مصوبات دولت حضور دارد در حوزه کلان، سازمان بازرسی کل کشور فعال است و ضروری است تا از افراد خدومی که تمام وجود خود را وقف خدمت به مردم کرده اند، حمایت کرد و از حاشیه سازی پرهیز کرد طبیعی است که دستگاه های نظارتی، موظف به نظارت هستند و به صورت مستمر از نظارت های خود گزارش ارائه می دهند و تقاضا دارم تا این گزارش ها را از تربیون های عمومی اعلام کنیم که باعث اعتماد بیشتر برای سیاستگذاران و مردم شود و اجر و زحمات افرادی که هدفشان خدمت به مردم است، تضییع نشود.

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر در شهرهای کمتر از 20 هزار نفر کمبود پزشک عمومی نداریم، اضافه کرد: کمبود متخصص در رشته های مختلف احساس می شود و در طول دو سال گذشته، حدود 7 هزار و 500 پزشک متخصص را در کشور توزیع کرده ایم که هیچ کدام از انها در تهران و یا حاشیه این شهر تقسیم نشده اند اما در حاشیه تهران نیز، مشکل محرومیت به صورت جدی وجود دارد و خیلی سخت است که از میان افرادی که قرار است در مناطق محروم توزیع شوند، تعدادی را برای حاشیه شهر تهران انتخاب کنیم که ممکن است خود دچار حاشیه شود.

وزیر بهداشت افزود: ترجیح دادیم با هزینه ای بیشتر از افرادی که غیر طرحی هستند در حاشیه شهر تهران استفاده شود و امیدواریم که بتوانیم در پاکدشت تا پایان سال یکی از بهترین و مجهز ترین و پر تعداد ترین تخت بیمارستانی را افتتاح و نیروی انسانی آن را تأمین کنیم.

دکتر هاشمی همچنین در خصوص حادثه رخ داده در یکی از بیمارستان های استان اصفهان، گفت: باید بپذیریم که حواشی ایجاد شده پیرامون این حادثه، غیر طبیعی بود اما اصل اتفاق با تأخیر به ما گزارش شد و دو تیم از بازرسی و نظارت و همچنین معاون درمان وزیر بهداشت به آن بیمارستان اعزام شدند.

وزیر بهداشت ادامه داد: روز گذشته رای اعلام شد و جلسات رسیدگی به تخلفات اداری و نظام پزشکی تشکیل شد و در این موارد نباید همانند سایر مواردی که به قضاوت نیاز است و باید جانب انصاف و عدالت رعایت شود، تابع جو حاکم شد و آنچه به وزارت بهداشت مربوط بود این است که مدیر بیمارستان، بخش بازرسی و حراست دانشگاه توبیخ، برکنار و به دادگاه تخلفات اداری معرفی شدند.

دکتر هاشمی تصریح کرد: سلامت مردم برای ما بسیار مهم است و این حادثه به نوعی آموزنده است چرا که سایر همکاران ما در بخش های خصوصی و دولتی توجه ویژه تری خواهند کرد در عین حال، در حوزه های تخصصی نیز سازمان نظام پزشکی و دستگاه های قضایی اقدام خواهند کرد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در شرایط عادی، فردی که دارای سلامت روان است چنین اقدامی را نخواهد کرد البته باید توجه داشت که گستردگی حادثه به اندازه حواشی ایجاد شده نیست و تصور من این است که بخشی به دنبال التهاب به ویژه علیه اقشار مورد احترام  و خدمتگزار جامعه هستند.

دکتر هاشمی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص جامعه پزشکی، گفت: ایشان سال گذشته به هنگام ترخیص از بیمارستان از جامعه پزشکی به عنوان سرمایه های اجتماعی بی نظیر و خدمتگزار یاد کردند.

وزیر بهداشت با اشاره به فوت چندین همکار پزشک در ایام اربعین و در حین خدمت به مردم، گفت: در طول یک ماه گذشته در کرمانشاه یک فوق تخصص عروق، در خراسان متخصص جراحی مغز و اعصاب که تنها یک روز از دوره خدمتش گذشته بود و همچنین یک پزشک دیگر جان خود را از دست دادند.

دکتر هاشمی ادامه داد: هدف برخی افراد فقط به چالش کشیدن گروه های مختلف اجتماعی، تقابل آنها و حاشیه سازی است در حالی که تخلف فردی در هر سیستم و در هر لباسی امکان پذیر است اما واکنش مسوولان اهمیت ویژه ای دارد بنابراین وزارت بهداشت در خصوص گزارش هایی که به دستش رسیده، به سرعت و بدون هیچ گونه چشم پوشی و با رعایت برخی از نکاتی که حقوق مردم را مورد غفلت قرار ندهد، وارد شده، تصمیم گرفته و تلاش کرده تا کمترین اشتباه را داشته باشد و در حادثه اصفهان نیز در کمترین زمان ممکن با وجود تأخیر در گزارش ها، اعلام رای شده و امیدوارم که رای منصفانه باشد و بخش های نظارتی نیز بیش از گذشته، توجه داشته باشند و در صورت رسیدن گزارش تخلف، آنها موظف هستند تا به ستاد وزارت بهداشت اطلاع دهند.

منبع: وب دا

ساعت : 12:42 -  روز  : چهار شنبه  - 18 /  9 / 1394 /  شماره خبر : 28 / تعداد نمايش :490

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: