دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان

11:11:53 AM 1398 / 06 / 28
 
اخبار

معاون بهداشت وزارت متبوع خبر داد:

بازسازی و نوسازی تجهیزات دندانپزشکی 1673 مرکز بهداشتی و درمانی مجری برنامه ارائه خدمات سلامت دهان و دندان

معاون بهداشت بر ضرورت همکاری با مراکز تحقیقاتی در جهت اجرای پژوهش های کاربردی و با مراکز آموزشی در جهت بهره مندی از ظرفیت آن در برنامه های تحول در حوزه بهداشت تاکید کرد.

دکتر علی اکبر سیاری در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ به وجود 7 برنامه ملی و 8 پروژه پشتیبان در برنامه تحول در حوزه بهداشت اشاره کرد و گفت: این برنامه ها در قالب برنامه عملیاتی اعتبارات مصوب قانون بودجه سال 94 تنظیم شده است.

معاون بهداشت ارائه خدمات نوین سلامت به روستاییان، شهرهای زیر 20 هزار نفر و عشایر، به حاشیه نشینان شهرها و به جمعیت شهر های زیر 50 هزار نفر و تداوم این برنامه به سایر شهرها را از برنامه های حوزه بهداشت بیان کرد و افزود: تکمیل برنامه پزشک خانواده در دو استان فارس و مازندران و ارتقای سواد سلامت جامعه با اجرای برنامه ملی ترویج و توسعه خودمراقبتی و توانمند سازی مردم از دیگر برنامه هایی است که در راستای تحول در حوزه بهداشت برنامه ریزی شده است.

 

جذب 348 مامای جدید در اسفند ماه سال 93

دکتر سیاری تامین 436 قلم دارو برای 3 هزار و 439 مرکز دارای داروخانه داخل مرکز در برنامه پزشک خانواده در جمعیت روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر، جذب 348 مامای جدید در اسفند ماه سال 93، بازسازی و نوسازی تجهیزات دندانپزشکی 1673 مرکز بهداشتی و درمانی مجری برنامه ارائه خدمات سلامت دهان و دندان در 3 هزار و 864 مرکز بهداشتی و درمانی مجری برنامه را از اقدامات صورت گرفته در برنامه پزشک خانواده بیان کرد.

وی ضمن اشاره به توانمند سازی مدیران و کارکنان بخش بهداشت به عنوان یکی از پروژه های پشتیبان برنامه تحول حوزه بهداشت، گفت: استقرار نظام پایش و ارزشیابی خدمات سلامت در کشور، تکمیل، تجهیز و توسعه شبکه بهداشتی و درمانی کشور و ارتقای نظام فن آوری اطلاعات و ثبت اطلاعات و آمار بهداشتی در شبکه هوشمند بهداشت (شهاب) از دیگر پروژه های پشتیبان برنامه تحول بهداشت است.

به گفته دکتر سیاری، همکاری با مراکز تحقیقاتی در جهت اجرای پژوهش های کاربردی و با مراکز آموزشی در جهت بهره مندی از ظرفیت آن ها، امری ضروری در برنامه تحول حوزه بهداشت است.

 

ارائه خدمات مراقبت های اولیه سلامت برای 10 میلیون نفر ساکن در 700 سکونتگاه غیر رسمی

معاون بهداشت با اشاره به تکالیف قانونی و اسناد بالادستی، تهیه و تدوین بسته های خدمات بهداشتی درمانی سطح اول و استقرار نظام دیده بانی حوزه سلامت را از دیگر پروژه های پشتیبان برنامه تحول بهداشت عنوان کرد.

دکتر سیاری همچنین، به وجود یک کارشناس مراقب سلامت به منظور ارائه فعال خدمات و کنترل و شناسایی ریسک فاکتورها و بیماریهای مزمن در جمعیت حاشیه نشین و شهرهای 20 تا 50 هزار نفر در برنامه تحول در حوزه بهداشت اشاره کرد.

معاون بهداشت همچنین، ارائه خدمات مراقبت های اولیه سلامت برای 10 میلیون نفر ساکن در 700 سکونتگاه غیر رسمی را جز برنامه تکمیل کننده در ارائه خدمات به حاشیه نشینان و شهرهای 20 تا 50 هزار نفر و توسعه آن تا شهرهای زیر500 هزار نفر بیان کرد و گفت: تکمیل برنامه مراقبت های اولیه بهداشتی (تکمیل شبکهP.H.C) در شهرهای 20 تا50 هزار نفر برای 5 میلیون نفر جمعیت و گسترش برنامه مراقبت های اولیه بهداشتی در شهرهای با جمعیت کمتر از 500 هزار نفر برای 18 میلیون نفر جمعیت از دیگر برنامه های این بسته است.

دکتر سیاری از شروع برنامه جدید ارائه خدمات مراقبت های اولیه به جمعیت حاشیه نشین و شهرهای 20 تا 50 هزار نفر در کلان شهرها با همکاری شهرداری ها طبق الگوی جدید خبر داد و افزود: برنامه مراقبت های اولیه در شبکه بهداشتی درمانی در استان های یزد، البرز، سمنان و قم تکمیل خواهد شد.

 

اصلاح ساختار برنامه پزشک خانواده در دو استان فارس و مازندران

وی در ادامه، به اصلاح ساختار برنامه پزشک خانواده براساس دستورالعمل جدید به منظور سلامت نگر کردن این  برنامه در دو استان فارس و مازندران اشاره کرد.

به گفته دکتر سیاری، اصلاح و تکمیل پرونده سلامت الکترونیک در 2 استان فارس و مازندران، اتمام برنامه ویزیت پایه برای جمعیت باقی مانده در این 2 استان و استقرار شبکه جامع و همگانی سلامت شهرستان ها از برنامه های تحول در استان های فارس و مازندران است.

وی بر اجرای برنامه توانمند سازی 12 میلیون و 600 هزار دانش آموز در 105 هزار مدرسه کشور برای خودمراقبتی در راستای عملیاتی کردن برنامه ملی ترویج و توسعه خودمراقبتی و توانمند سازی مردم تاکید کرد و گفت: این برنامه همزمان با توانمندسازی یک میلیون و 500 هزار پرسنل آموزش و پرورش و 24 میلیون نفر والدین دانش آموزان برای حمایت از تربیت نسلی توانمند در جهت خود مراقبتی با رعایت سبک زندگی سالم در مدارس صورت خواهد گرفت.

 

ضرورت تقویت و نهادینه سازی همکاری های بین بخشی در سطح ملی، استانی و شهرستانی در اجرای برنامه تحول در حوزه بهداشت

دکتر سیاری همچنین، با تاکید بر تقویت و نهادینه سازی همکاری های بین بخشی در سطح ملی، استانی و شهرستانی گفت: تقویت تکالیف و انتظارات از سایر دستگاه ها، ایجاد دبیرخانه همکاری های بین بخشی و پایش روند اجرایی تفاهم نامه ها از جمله برنامه ها در این راستا است.

وی در ادامه، از برنامه تحول بهداشت عمومی در نظام سلامت با محوریت بهداشت محیط خبر داد و گفت: رسیدگی به بهداشت مواد غذایی از مزرعه تا سفره و بهداشت آب، تشدید کنترل و کاهش مصرف دخانیات، مدیریت بهداشت هوا و اثرات آن بر سلامت، بهداشت پرتوها، ارتقای سلامت شاغلین، پایش و ارتقای سطح سلامت رانندگان حرفه ای به منظور کاهش تصادفات و برنامه بهداشت عمومی در زندان، بازداشتگاه ها و کانون های اصلاح و تربیت در این بسته است.

منبع: وب دا

 

ساعت : 14:30 -  روز  : سه شنبه  - 12 /  3 / 1394 /  شماره خبر : 28 / تعداد نمايش :549

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: