ورود
   9:16:27 AM   1398 / 01 / 03      

به دفتــر امور بانوان دانشگاه علوم پزشکی کاشان خوش آمدید

 
امور بانوان

آغاز قدرهای سرنوشت‌ساز/ قدرشناسی با کلام ائمه معصومین(ع)

آغاز قدرهای سرنوشت‌ساز/ قدرشناسی با کلام ائمه معصومین(ع)

شب قدر از شب‌های مقدس و ارزشمند در آئین اسلام است و در قرآن کریم نیز از این شب  به بزرگی یاد شده. شب قدر که شب نزول قرآن، فرود آمدن ملائکه و روح نیز نام گرفته و طبق کلام قرآن کریم هر عملی در شب قدر ثواب و تأثیرش از انجام همان عمل در طول هزار ماه بیشتر است.

‌عظمت و فضیلت این شب بر سایر شب‌ها را می‌توان از موضوعاتی همچون  نزول مجموع قرآن در شب قدر به صورت دفعی و یکباره بر پیامبر(ص)، نزول همه‌ ملائکه و روح در شب قدر بر زمین و سلام دادن بر بندگان خدا و آمرزش گناهان دریافت.

برای درک عظمت شب قدر بهتر است نگاهی به کلام و سیره ائمه معصومین (ع) داشته باشیم تا ضمن الگو گیری بتوانیم به نحو بهتری از فیوضات این شب بهره‌مند شویم.

عبادت و شب زنده ‏داری در شب قدر، حضور در مسجد، مراسم قرآن سرگرفتن در شب قدر، برپایی نماز جماعت در شب قدر، افطاری دادن و اطعام کردن از جمله عبادات مورد تأکید اسلام و عمل مشترک بین ائمه معصومین(ع) است.

از مسائلی که ائمه معصومین(ع) نسبت به آن حساسیت ویژه نشان داده‌‏اند، حضور در مسجد، در شب قدر است به نحوی که پیامبر اکرم(ص) حتی در شب‌های بارانی و گل بودن مسجد مدینه، حضور در آن را در شب‌های قدر ترک نمی‌کردند و از آن بالاتر طبقگفته امام علی(ع)، پیامبر اکرم(ص) در دهه سوم ماه مبارک رمضان، شب و روز در مسجد معتکف بودند.

انس بن مالک، از پیامبر(ص) نقل کرده که فرمودند: ماه مبارک به شما رو آورده است و در این ماه شبی است که برتر از هزار ماه است و هر کس از فیض شب قدر محروم شود، از تمام خیرات بی‌نصیب مانده است و محروم نمی‌ماند از برکات شب قدر، مگر کسی که خویشتن را محروم کرده است.

پیامبر خدا(ص) در فضیلت شب قدر می‌فرمایند: «خداوند از روزها، روز جمعه و از ماه‌ها، ماه رمضان و از شب‌ها، شب قدر را برگزید»، همچنین در جای دیگری فرمودند: « هر کس شب قدر از روی ایمان و حساب نماز بگزارد، خداوند گناهان گذشته‌اش را می‌بخشد».

امام باقر(ع) نیز فرمودند: «هر کس شب قدر را دریابد و آن را زنده بدارد و در آن به عبادت ایستد، خداوند گناهان گذشته و آینده‌اش را بیامرزد

با نگاهی به سیره حضرت زهرا(س) نیز درمی‌یابیم که ایشان نمی‌گذاشتند هیچ کس از اهل بیت در شب قدر بخوابد، بلکه از روز قبل آنان را برای شب قدر مهیا می‌کردند و می‌فرمودند: «هر کس از خیر شب قدر محروم شود محروم واقعی است

در این میان امام صادق(ع) فصلی نو گشودند و یادآور شدند: صبح روز «شب قدر» مثل شب قدر است، پس کار کن و تلاش و کوشش بنما

امام صادق (ع)آغاز سال که همان حساب اعمال است را شب قدر می‌دانند در آن شب برنامه سال آینده نوشته می‌شود به نحوی که به ابوبصیر می‌فرمایند: در هر یک از دو شب بیست و یکم و بیست و سوم رمضان صد رکعت نماز بخوان،  تا می‌توانی آن دو شب را تا سپیده صبح شب زنده داری کن،  در آن دو شب غسل کن. ابوبصیر عرض کرد: اگر نتوانستم ایستاده نماز بخوانم؟ فرمودند: نشسته بخوان. اگر بازهم نتوانستم؟ خوابیده بخوان.  اگر باز هم نتوانستم؟ ایرادی ندارد که سر شب کمی بخوابی و  باقی مانده شب را به هر نحوی که می توانی به عبادت بپردازی، چون در ماه رمضان،  درهای آسمان گشوده است، شیطان ها در زنجیرند و اعمال مؤمنان پذیرفته می‌شود

اعمال شبهای قدر:(کلیک کنید)

 

ساعت : 11:59 -  روز  : یکشنبه  - 13 /  3 / 1397 /  شماره خبر : 38 / تعداد نمايش :81

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران: