نسخه چاپي ارسال به دوست148بیمار مبتلا به ایدز در منطقه کاشان شناسایی شده اند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کاشان، از شناسایی 148 بیمار مبتلا به ایدز در منطقه کاشان و آران و بیدگل خبر داد.

وی، با اشاره به اینکه 137 نفر مبتلایان مرد هستند، گفت: 72 درصد از راه اعتیاد، 20 درصد از راه جنسی و 3 درصد از مادر به کودک منتقل شده است.

رئیس دانشگاه اظهار داشت: موج اول این بیماری از طریق خون های آلوده وارد کشور شد، موج دوم از طریق تزریق مشترک مواد مخدر بود اما امروز موج سوم از طریق رابطه جنسی رخ می‌دهد و باید نسبت به کاهش ایدز از این طریق، اقدام‌های درستی انجام داد.

دکتر مروجی، تماس جنسی، مادر به کودک، خون و فراورده های خونی شامل تزریق خون آلوده و فراورد های آن، سرنگ آلوده مشترک در معتادان تزریقی، لوازم پزشکی آلوده و هر گونه وسیله یا ابزارآلوده ای که در بدن ایجاد خراش کند مثل تیغ سلمانی. خالکوبی . حجامت، مسواک . خلال دندان و... را سه راه اصلی انتقال این بیماری برشمرد.

وی تصریح کرد: نیش حشرات، حمام و توالت عمومی، خوردن و آشامیدن مشترک،تماسهای معمولی مثل دست دادن، روبوسی وبغل کردن،عطسه و سرفه، عرق بدن ، از راه های عدم انتقال بیماری است.

رئیس دانشگاه، پایبندی به اصول و موازین اخلاقی، خانوادگی و اجتناب از بی بندو باری، پرهیز از انجام هر گونه رفتارپر خطر جنسی، ایجاد راهکارهای مناسب جهت مبارزه با مواد مخدر خصوصا نوع تزریقی، آموزش بیماری ایدز و خطرات آن و راه های انتقال ایدزبه جامعه خصوصا نسل جوان و مراقبت و درمان بیماری های آمیزشی را از راه های پیشگیری این بیماری عنوان کرد.

رئیس دانشگاه گفت: باید از انگ و برچسب زدن به مبتلایان جلوگیری کنیم و این با آموزش امکان‌پذیر است.

وی، با اشاره به شعار روز جهانی ایدز با عنوان " آگاهی و پیشگیری، آزمایش و درمان" و "همه در یک کشتی نشسته ایم" ادامه داد: باید با همکاری و کمک یکدیگر روند این بیماری را در جامعه کاهش دهیم.

دکتر مروجی تاکید کرد: تست ایدز رایگان و محرمانه است و هیچ آدرس و اسمی از فرد گرفته نمی شود.

مرکز مشاوره ایدز واقع در خیابان امام، مرکز خدمات جامع سلامت گلابچی صبح ها آماده پاسخگویی به سوالات افراد و ارائه خدمات پیشگیری و مشاوره ای در زمینه ایدز به صورت رایگان و محرمانه می باشد.

  • شماره تماس :55463344
١٩:٤١ - يکشنبه ١٠ آذر ١٣٩٨ / شماره : ١٨٧ / تعداد نمایش : 667

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: