نسخه چاپي ارسال به دوست


مشاور وزیر بهداشت در دانشگاه:
۹۸درصد سفیران طرح "هر خانه، یک پایگاه سلامت" بانوان هستند

مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور بهداشتی گفت: نزدیک به ۹۸ درصد از سفیران سلامت در طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» از بین بانوان انتخاب می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه، دکتر محمد آسایی در حاشیه آغاز طرح آزمایشی هر خانه یک پایگاه سلامت در دانشگاه افزود: ۱۰ هزار و  ۹۰۰ سفیر سلامت در مرحله نخست اجرای طرح آزمایشی هر خانه یک پایگاه سلامت، در مرکزهای جامع خدمات سلامت مهرپرور کاشان و شهید ساکنی آران و بیدگل آموزش‌های لازم را فرا خواهند گرفت.

وی افزود: این ۲ مرکز خدمات جامع سلامت ۳۴ هزار نفر را زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی خود قرار دادند.

مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور بهداشتی، ایمنی و امنیت را از جمله علت‌های انتخاب دانشگاه های علوم پزشکی سمنان، قزوین و کاشان برای اجرای مرحله آزمایشی این طرح برشمرد و تصریح کرد: نزدیکی این استان‌ها به تهران، کار نظارت و پایش طرح برای بررسی نقاط قوت و ضعف را آسان‌تر می‌کند.

وی ادامه داد: این طرح منجر به افزایش و آگاهی مردم در زمینه‌های مرتبط با سلامت، کاهش بار بیماری‌ها و مراجعه به هنگام مردم در صورت نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی خواهد شد.

دکتر آسایی گفت: با اجرای کامل این طرح از سال آینده، در هر خانه یک نفر وجود خواهد داشت که اطلاعاتی درباره بیماری‌ها و الفبای سلامت دارد و انتظار می‌رود با این روش هزینه‌های سرسام‌آور درمان بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های غیرواگیر کاهش یابد.

وی تاکید کرد: ترک سیگار، داشتن تحرک، کاهش مصرف نمک، شیرینی و چربی مسائل ابتدایی است که مردم ساده می‌گیرند اما در کاهش بیماری‌های قلبی، عروقی و کلیوی بسیار تاثیرگذار است و انتظار می‌رود با اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، از بروز بسیاری از بیماری‌ها پیشگیری کنیم.

مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور بهداشتی اظهار داشت: این طرح به همه مسائل بهداشتی و درمانی جامعه می‌پردازد و معاونت آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی باید دانشجویان پزشکی، مامایی، پرستاری و توان‌بخشی را در راستای اجرای این طرح به کار گیرند.

وی تصریح کرد: دانشجو نباید در دانشگاه تنها بیماری را تشخیص دهد و نسخه بنویسد، بلکه باید جامع‌نگر باشد، به رفتارهای انسان‌ها توجه کند و بر این اساس کل آموزش پزشکی کشور باید جامع‌نگر شود.

اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت صبح امروز در ۲ مرکز خدمات جامع سلامت مهرپرور کاشان و شهید ساکنی آران و بیدگل به صورت ویدئو کنفرانس از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همزمان با استان‌های سمنان و قزوین آغاز شد.

بر اساس برآوردها این طرح آزمایشی تا اسفند سال‌جاری در زیرمجموعه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی کاشان، سمنان و قزوین ادامه می‌یابد و از سال آینده به تدریج در سراسر کشور به اجرا درمی‌آید

 

١٥:١١ - سه شنبه ٥ آذر ١٣٩٨ / شماره : ١٧٦ / تعداد نمایش : 737

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: