نسخه چاپي ارسال به دوستارتقای سلامت روان زمینه ساز پیشگیری از بیماری هاست

معاون آموزشی دانشگاه گفت: ارتقای سلامت روان زمینه ساز پیشگیری از بیماری هاست.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه، دکتر عباس تقوی اردکانی در دومین کنگره موج سوم درمان های رفتاری در دانشگاه، ضمن تشکر از حمایت رئیس دانشگاه در راستای ارتقای جایگاه علمی دانشگاه و زحمات برگزار کنندگان به خصوص گروه روان شناسی بالینی و دکتر امیدی به عنوان دبیر علمی کنگره، افزود: با ارتقای سلامت روان شاهد کاهش آسیب های اجتماعی، اعتیاد، بزهکاری، طلاق و ...  خواهیم بود.

وی، با اشاره به اینکه بهره وری در زندگی به خصوص در محیط های شغلی سلامت روان افراد را افزایش می دهد و زمینه ساز محیط های غنی است، تصریح کرد: همان طور که می دانید افراد شاغل حدود 8 ساعت از وقت خود را در محیط های شغلی سپری می کنند و کیفیت سلامت این محیط ها را به خانواده ها انتقال می دهند.

معاون آموزشی دانشگاه، نداشتن هدف و انگیزه را از عوامل مهم فرسودگی شغلی عنوان کرد و ادامه داد: محیط های شغلی باعث تایید، برانگیختگی و هدفمندی افراد شوند تا تبدیل به محیط هایی غنی و پرنشاط شوند.

دکتر تقوی، در ادامه سلامت روان را به عنوان یکی از ابعاد مهم سلامت برشمرد که تمام جنبه های زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد و نیازمند توجه ویژه است.

وی همچنین اظهار داشت: یکی از اهداف درنظر گرفتن روز اول کنگره به عنوان آموزش عمومی پرسنل، اهمیت بحث سلامت روان و افزایش آگاهی و اطلاع رسانی در این زمینه است.

دکتر تقوی ادامه داد: با تغییرات عمیق فرهنگی و شیوه های زندگی، بسیاری از افراد در رویارویی با مسائل زندگی فاقد توانایی های لازم و اساسی هستند و همین امر آنان را در مواجهه با مسائل و مشکلات زندگی روزمره و مقتضیات آن آسیب پذیر کرده است.

وی اظهار داشت: بنابراین انسان ها برای مقابله سازگارانه با استرس ها، موقعیت های مختلف و تعارض های زندگی به یک سری مهارت های فردی و اجتماعی نیاز دارند که آنان را در کسب این توانایی تجهیز نماید.

***داشتن نگاه سلامت محور در حیطه آسیب های روانی و مسائل اجتماعی

معاون آموزشی دانشگاه، فراهم کردن سلامت عمومی افراد، خانواده، محیط های کاری و شغلی و ... را بسیار حائز اهمیت برشمرد.

دکتر تقوی ادامه داد: بایستی تاکید و توجه خود را به پیشگیری از اختلالات روانی به جای درمان معطوف کنیم، نگاهمان باید سلامت محور باشد تا درمان محور، بخصوص در حیطه آسیب های روانی و مسائل اجتماعی چرا که هزینه و بار بیماری کمتر به همراه خواهد داشت.

وی، به بحث بیماری های روان تنی اشاره کرد و گفت: در بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی و دولتی شاهد مشکلات جسمی زیادی هستیم که ریشه در سلامت روان دارد.

معاون آموزشی دانشگاه تاکید کرد: در بیماری های روان تنی توجه به بحث سلامت روان و تاثیر آن برجسم حائز اهمیت است.

گفتنی است: دومین کنگره موج سوم درمان های رفتاری در دانشگاه به مدت سه روز از تاریخ 29/8/98 آغاز به کار کرد.

١٤:٢٨ - چهارشنبه ٢٩ آبان ١٣٩٨ / شماره : ١٦١ / تعداد نمایش : 798

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: